Każde życie ma wartość
Przełamania stereotypowego myślenia o hospicjach jako o "umieralniach" ma na celu kampania "Każde życie ma swoją wartość", która ruszy wraz z początkiem marca. jej inicjatorem jest Fundacja Hospicyjna.
Według dyrektor zarządzającej Anny Grubby-Gienieczko, "hospicjum nadal kojarzy się z »umieralnią«, natomiast kampania ma pokazać, że jest to miejsce, gdzie ciężko chory pacjent może godnie dokończyć życie". "Chodzi o przekazanie idei, że życie w każdej jego fazie ma tę samą, ogromną wartość" – dodała.
Od marca ruszy także druga kampania fundacji – "1% pełen życia". Ma ona zachęcić do przekazania 1 proc. podatku na rzecz Fundacji Hospicyjnej.
Jak mówił na konferencji prasowej w Warszawie krajowy duszpasterz hospicjów, dyrektor i założyciel Fundacji Hospicyjnej ks. dr Piotr Krakowiak, w kampanii chodzi o zmianę stereotypowego wizerunku hospicjum. Według niego, temat ten nadal "przytłacza", a wiele osób odwraca się, słysząc to hasło. Dodał, że w Polsce zaledwie 7% podatników przekazuje 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, natomiast np. na Węgrzech robi to 50 proc. społeczeństwa. Jak podkreślił, pieniądze, które trafiają do Fundacji z 1 proc. podatków, pozwalają na zapewnienie pacjentom lepszej opieki.
Ks. Krakowiak przypomniał, że Fundacja od kilku lat prowadzi kampanię pod hasłem "Hospicjum to też życie". Dodał, że widać jej efekty, ponieważ coraz więcej mówi się o hospicjach.
Fundacja Hospicyjna powstała na początku 2004 roku. Jej celem jest prowadzenie działalności charytatywnej, edukacyjno-szkoleniowej i marketingowej związanej z pozyskiwaniem środków na opiekę hospicyjną i szkolenie pracowników służby zdrowia, wolontariuszy oraz pacjentów i ich rodzin. Fundacja pomaga ponad 100 hospicjom w całej Polsce. Zebrane środki przeznacza na leki, opatrunki i sprzęt medyczny.
W całej Polsce jest ok. 500 ośrodków opieki paliatywnej i hospicjów, m.in. hospicja domowe i stacjonarne, oddziały medycyny paliatywnej oraz hospicja dla dzieci. Opiekują się one rocznie około 60 tys. chorych i umierających.
Gazeta Wyborcza przygotowuje wraz z Fundacją Hospicyjną program „Umierać po ludzku”, mający na celu uświadamianie i oswajanie społeczne z tak trudnym tematem.
Źr: onet.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów