Osoby z ADHD są pełne energii, otwarte i szczere, nieprzeciętnie kreatywne i nietuzinkowe. Dlatego mogą tworzyć rzeczy przekraczające wyobrażenia. Ale ponieważ są "dziwne", to uważa się je za głupsze. Nie pasują do schematów.
Polskie Towarzystwo ADHD zainicjowało ogólnopolską kampanię "ADHD – Świat to za mało!" by zarówno pokazać, jak i zaktywizować oraz wykorzystać potencjał tkwiący w osobach obdarzonych ADHD. Według organizatorów akcji jest to wielki dar, który należy tylko odpowiednio ukierunkować.
Odmienność osób obdarzonych ADHD wymaga akceptacji, a jednocześnie przynosi korzyści wszystkim. Ludzie ponadprzeciętnie twórczy i inteligentni zmagają się z ADHD i codziennym zapominaniem o wielu sprawach. Nie należy ich skreślać z powodu niezorganizowana, zapominania, nadpobudliwości i trudnego charakteru.
W ramach kampanii organizowane są konferencje programowe oraz szkolenia, w szczególności dla nauczycieli, opiekunów i lekarzy. Akcję wspierają znane osoby z ADHD – Joanna Szczepkowska i Szymon Majewski oraz młoda piosenkarka Natalia Lesz.
Kampania o ADHD została zainicjowana z początkiem 2006 roku. Jej celem jest przede wszystkim rozpowszechnienie wiedzy na temat ADHD oraz o metodach postępowania i leczenia dzieci i młodzieży z tym zespołem, bo tylko wczesna diagnoza i wprowadzona w odpowiednim czasie skuteczna terapia dziecka i całej rodziny zapobiegnie pojawiającym się powikłaniom takim jak agresja czy zaburzenia opozycyjno-buntownicze.
W Polsce nie ma refundacji na leki zalecane w prawidłowej terapii dzieci nadpobudliwych. Miesięczny koszt leczenia waha się w granicach 300-600zł co jest barierą dla przeciętnej rodziny. Dzieci leczone są więc lekami nie zarejestrowanymi jako leki na ADHD. Polskie Towarzystwo ADHD prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat refundacji.
ADHD może być atutem, pod warunkiem, że dotknięte nią dziecko otrzyma pomoc, a pobudliwość zostanie wykorzystania na rozwój jego zainteresowań. Wiele osób z ADHD – dzieci i dorosłych – nie wykazuje żadnych zachowań agresywnych, a bardzo wiele osób z ADHD wyrosło na światowe sławy: Einstein, Edison, Salvador Dali, Winston Churchill, Benjamin Franklin, jak również ośmiokrotny mistrz olimpijski w pływaniu Michael Phelps.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne okresu dzieciństwa. W skali świata występuje u 3 do 5% dzieci, u 60% z nich objawy – zazwyczaj tylko niektóre – występują także w życiu dorosłym.
W finale tegorocznej edycji kampanii, 4 października w Krakowie wystąpią Natalia Lesz i Doda.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie