Wraki samochodów, rozrzucone dziecięce buciki, statyści odgrywający role ofiar, foliowe worki, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej. Takie inscenizacje przy drogach przygotowała dla kierowców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy przy pomocy lękowej akcji symulującej wypadki drogowe chcą zszokować kierowców i w ten sposób zmusić ich do ściągnięcia nogi z gazu.
Ci, którzy się zatrzymają, zapraszani są na pobliski parking, gdzie mogą wziąć udział w kursie udzielania pierwszej pomocy, za pomocą alkogogli sprawdzić sprawność kierowcy po wypiciu jednego piwa czy skorzystać z symulatora jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Te specyficzne happeningi to element kampanii „Drogi zaufania”, która ma poprawić bezpieczeństwo na głównych trasach w kraju. Jej organizator przy pomocy przerażających statystyk chce skłonić kierowców do większej rozwagi. Na billboardach umieszczono hasła „Kto zabił 5586 osób?” oraz „Nie zabijaj! Zatrzymaj drogowy zegar śmierci!”, a obok nich licznik informujący o liczbie zabitych i rannych w wypadkach.
Celem strategicznym programu jest zmniejszenie do 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75%
W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. Jak podają organizatorzy akcji program przyniósł efekty – od czerwca do grudnia 2007 zmniejszyła się na tej drodze ilość śmiertelnych wypadków o 28% (w stosunku do analogicznego okresu w roku 2006), przy czym na pozostałych drogach śmiertelność w wypadkach zwiększyła się o 7,6 procent, a liczba samochodów wzrosła o 800 tysięcy.
W bieżącym roku program obejmuje 8 kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a w 2009 roku prowadzony będzie na pozostałych 88 trasach oznaczonych numerami dwucyfrowymi.
Program składa się przede wszystkim z prac inżynieryjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe. Na wielu odcinkach dróg objętych akcją wymieniana jest nawierzchnia, remontowane są zatoki autobusowe, układane są chodniki i ścieżki rowerowe, montowana jest sygnalizacja świetlna. By egzekwować nakaz ograniczenia prędkości, wzdłuż dróg krajowych instalowane są fotoradary. Wszystkie mają być dokładnie oznakowane.
Strona kampanii: www.drogizaufania.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie