Na foki poluje się głównie dla ich futra. Popyt jest także na foczy olej oraz focze penisy, które są sprzedawane na rynkach azjatyckich jako afrodyzjaki. Nie ma rynku zbytu na focze mięso, więc focza padlina zostaje porzucona, gnijąc na lodzie.
Około 15 marca w ponad 100 miastach Polski oraz w kilkuset na całym świecie, odbędą się protesty przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie. Polskie demonstracje koordynuje, jak co roku, Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt. Lista miast, które przyłączyły się do akcji jest dostępna na stronie www.ratujfoki.pl
Każdego roku w Kanadzie zabijanych jest kilkaset tysięcy fok, większość z nich nie ma trzech miesięcy. Głównym celem polowań są foki grenlandzkie. 95% fok zabitych przez ostatnie pięć lat to małe foczki w wieku dwóch tygodni. Wiele z nich żyje podczas obdzierania ze skóry.
Badania niezależnych ekspertów wykazały, że nawet ponad 40% fok mogło jeszcze żyć w momencie zdejmowania skóry. Niektórym rannym fokom udaje się uciec pod lód, gdzie wykrwawiają się przez wiele godzin.
Polowanie na foki jest pozasezonowym zajęciem rybaków ze wschodnich wybrzeży Kanady. Przy czym jest to zaledwie jedna dwudziesta ich rocznych dochodów, reszta pochodzi z komercyjnych połowów ryb. Nawet w Nowej Fundlandii, gdzie żyje 90% rybaków, dochód z polowań stanowi mniej niż jeden procent przychodów prowincji i jedynie dwa procent wartości ziemskiej łowisk.
Fundacja Viva! przyłączyła się do działań w obronie kanadyjskich fok w marcu 2006 r. Na potrzeby akcji uruchomiła stronę www.ratujfoki.pl poświęconą problemowi barbarzyńskiego zabijania fok. Ze strony można pobrać petycje przeciwko zabijaniu fok, prezentacje, plakaty, ulotki, a także raport IFAW o polowaniach.
Na stronie kampanii dostępne są informacje o działaniach podejmowanych przez rządy poszczególnych państw, mające na celu zatrzymanie brutalnych polowań (np. rząd Belgii wprowadził całkowity zakaz importu produktów z fok. Włochy i Holandia ogłosiły, że postąpią podobnie).
Kampanię wesprzeć można poprzez:
· podpisanie petycji
· prenumeratę newslettera Fundacji Viva!,
· przekazanie dotacji,
· zamówienie darmowego pakietu kampanii (plakat, ulotki, wzór petycji)
· wysłanie listu wyrażając swoje oburzenie losem zabijanych fok. To sprawi, że kolejne osoby dowiedzą się o cierpieniu tych zwierząt i przyłączą się do protestu,
· umieszczenie na stronie banneru,
· podpisanie się pod elektroniczną petycją Empatii.
W Warszawie manifestacja przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie odbyła się 14 marca br. przed Ambasadą Kanady. Lista innych miast które przyłączyły się do protestu jest dostępna na stronie: zamow.viva.org.pl
M.Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca