W czasie, jaki potrzebny jest na przeczytanie tego tekstu, jedno dziecko w Niemczech pada ofiara molestowania. Jakkolwiek niewiarygodne może się to wydawać, statystycznie, co 2 minuty dochodzi do sytuacji zmuszenia dziecka do czynności seksualnych. Problem dotyczy ponad 300 tysięcy niemieckich dzieci każdego roku, bez określonej dolnej granicy wiekowej.
„Co roku w Niemczech ponad 300 tysięcy dzieci jest wykorzystywanych seksualnie” – tak bezpośrednie hasło kieruje do odbiorców kampania stowarzyszenia Przeciwko Nadużyciom, działającego w celu zmniejszenia liczby skrzywdzonych w ten sposób dzieci.
Kampania uświadamiająca o skali nadużyć seksualnych dokonywanych wobec dzieci stawia sobie za cel zapewnienie aktywnego wsparcia ofiarom. Ma przyczynić się do rozpoczęcia dialogu pozbawionego uprzedzeń i obaw oraz upowszechnić dostęp do pomocy prawnej, lekarskiej i terapeutycznej. Zachęca do najprostszej formy zaangażowania w poprawę sytuacji, proponując dokonanie wpłaty za pośrednictwem strony internetowej www.gegen-misbrauch.de
Stowarzyszenie zwraca uwagę, że nadużycia dotyczą zarówno chłopców i dziewczynek. Podkreśla, że w 90% takich praktyk sprawcami są członkowie rodziny lub ich bliscy znajomi, uznając ten fakt za główną przyczynę ciągłego pozostawania problemu w strefie tabu. Dlatego za tak ważne uznaje przełamanie ciszy, i niedopuszczenie do uniknięcia odpowiedzialności przez sprawcę, z którym ofiara często zamieszkuje pod jednym dachem.
Znakiem rozpoznawczym kampanii jest prosty, ale wyjątkowo czytelny plakat, ukazujący ofiarę i sprawcę za pomocą jedynie dwóch kolorów. Ilustracja przedstawia naruszającą cnotę dziecka czarną rękę, której kształt wpisany jest między jego nogi. Pozytywnie przyjęty i szeroko komentowany plakat spotkał się jednak z oskarżeniami o plagiat – jest łudząco podobny do innego, prezentowanego na Biennale Plakatu Międzynarodowego w Meksyku w 1992 roku przez Vincenta Perrottet i Gerarda Paris, zatytułowanego „Siódme niebo”. Można przypuszczać, że tym samym mógł przyczynić się do krytycznej oceny twórcy graficznej strony kampanii przez bardziej dociekliwych odbiorców.
D.Lewandowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem