Górnicze ryzyko
Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna pn. „Ryzyko zawodowe w górnictwie”, której celem jest zmiana podejścia do oceny ryzyka zawodowego w miejscu pracy. Ma to pomóc pracodawcom i pracownikom przedsiębiorstw górniczych w zrozumieniu potrzeb i zbudowaniu bezpieczniejszego, zdrowszego i bardziej produktywnego środowiska pracy.
Kampania ma przekonać, że systematyczna analiza i ocena tego ryzyka pozwoli wyeliminować zagrożenia powodujące uszkodzenia ciała czy uszczerbki na zdrowiu. Ocena ryzyka zawodowego jest podstawą skutecznego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także sposobem na ograniczenie liczby wypadków związanych z pracą. Jest procesem szacowania i wyznaczania dopuszczalności ryzyka, jakie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wynika z zagrożeń występujących w miejscu pracy.
Górnictwo, obok budownictwa, rolnictwa i przetwórstwa przemysłowego należy do sektorów gospodarki niosących największe ryzyko utraty zdrowia i życia w pracy. Według danych GUS w 2007 roku wskaźnik częstotliwości wypadków przy pracy w górnictwie (mierzony liczbą poszkodowanych na 1000 pracujących) wynosił 18,04 i był najwyższy w skali całej gospodarki (poziom wskaźnika w skali kraju wynosił 8,92). Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że w 2008 r. w górnictwie wydarzyło się 3337 wypadków przy pracy (poziom zbliżony do roku poprzedniego), ale odnotowano wzrost liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich.
Za jedną z podstawowych przyczyn wypadków przy pracy, oprócz błędnych zachowań ludzkich i awarii technicznych, uważa się również brak przewidywania możliwości wystąpienia zdarzeń wypadkowych i niedokonywanie oceny ryzyka zawodowego. Przeprowadzona w 2004 r. analiza stanu wdrożenia dyrektywy 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. wykazała, że istnieje powszechny brak wiedzy o wymaganiach i sposobie przeprowadzania oceny ryzyka. Często jest ona traktowana jako działanie jednorazowe, a nie jako stały element kształtowania warunków pracy. W wyniku tej analizy uznano, że ocena ryzyka powinna stać się częścią zintegrowanego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem.
Kampania jest adresowana do szerokiego grona, tj: do: pracodawców i pracowników przedsiębiorstw górniczych, związków zawodowych i społecznych inspektorów pracy, instytucji zajmujących się bhp, specjalistów i praktyków w tej dziedzinie, firm szkoleniowych, szkół i uczelni górniczych oraz instytucji i organizacji funkcjonujących w sferze nadzoru i kontroli w górnictwie.
Kampania jest organizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w ramach tegorocznej Europejskiej Kampanii na rzecz Oceny Ryzyka Zawodowego. Partnerami kampanii jest Katowicki Holding Węglowy S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie