„Dobry Rodzic – Dobry Start” – to hasło kampanii społecznej adresowanej do rodziców dzieci w wieku do 3 lat oraz rodziców oczekujących na dziecko, a promującej ideę dobrego rodzicielstwa. Organizatorami kampanii są Fundacja Dzieci Niczyje, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a przygotowała ją na zasadach non-profit agencja DDB Warszawa.
Przekaz medialny ma zwrócić uwagę na fakt, że rodzicielstwo jest zadaniem, z którym czasami trudno sobie poradzić. Został on przeciwstawiony kreowanemu w mediach wizerunkowi szczęśliwych i bezproblemowych rodzin. Bycie rodzicem to trudna rola w sztuce, która zmienia się codziennie. Dlatego kiedy pojawiają się problemy, nie należy ich się wstydzić, tylko skorzystać z pomocy instytucji do tego celu powołanych. Rodzice małych dzieci powinni otrzymać wsparcie, by dysponowali jak największą wiedzą o tym, co sprzyja, a co szkodzi prawidłowemu i zdrowemu rozwojowi ich dziecka. Kampania przestrzega też przed konsekwencjami nieuwagi w opiece nad małym dzieckiem.
Dla rodziców przygotowano materiały edukacyjne: broszury i ulotki, m.in. „10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem”, „Zamiast klapsów – jak z szacunkiem i miłością stawiać dziecku granice”, „Ostrożnie dziecko”, „Stres – poradnik dla rodziców małych dzieci”, „Proszę, uważaj na mnie!”, „Dobry Rodzic – Dobry Start”. Dzięki zaangażowaniu „ambasadorów kampanii”, czyli instytucji z całego kraju wspierających dobre rodzicielstwo, materiały te będą też dostępne w różnych miastach Polski.
Na stronie programu www.dobryrodzic.pl można znaleźć informacje o opiece nad małymi dziećmi, adresy placówek, które udzielają pomocy rodzicom małych dzieci oraz aktualną ofertę dla rodziców przygotowaną w ramach programu Dobry Rodzic – Dobry Start.
Każdy rodzic małego dziecka w Warszawie może bezpłatnie otrzymać „Pakiet Dobrego Rodzica", który należy zamówić na stronie programu. Na warszawskich rodziców czekają też psychologowie i pedagodzy Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje.
W ramach kampanii odbędzie się także szereg spotkań i pikników rodzinnych, podczas których będzie mowa m.in. o tym, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami w opiece i wychowaniu małego dziecka, o zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować w opiece nad dzieckiem oraz metodach wychowania opartych na szacunku i miłości.
Fundacja Dzieci Niczyje w ramach programu powołała także Koalicję na rzecz Profilaktyki Krzywdzenia Małych Dzieci. Jej głównym celem jest ochrona dzieci poprzez wczesną profilaktykę i pracę z młodymi rodzicami. Aby przystąpić do koalicji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na dole strony) i przesłać go pocztą elektroniczną na adres walecznych@fdn.pl lub faksem, pod numer 022 672 65 86.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca