18 marca, już po raz 5., redakcja „Przekroju” przyznała swoje nagrody – Fenomeny. Jednym z laureatów została Fundacja Uniwersytet Dzieci, wyróżniona za stworzenie placówki oświatowej dla dzieci w wieku 7-12 lat i promowanie nauki w sposób atrakcyjny dla najmłodszych.
Uniwersytet Dzieci ma na celu rozwijanie dziecięcej ciekawości, intelektu oraz twórczego potencjału poprzez naukę i kulturę. Zajęcia dla dzieci prowadzą pracownicy naukowi, badacze i dydaktycy uniwersytetów. Młodzi naukowcy uczą się według modelu uniwersyteckiego, prowadzący zajęcia dbają jednak o nieszablonowe zajęcia i prosty, zrozumiały, jednocześnie atrakcyjny dla najmłodszych język.
Dzieci mogą się kształcić na dwóch kierunkach: Inspiracje i Tematy. Inspiracje to program, którego celem jest kształtowanie dojrzałości intelektualnej i rozumienia świata. Poruszane tematy dotyczą ekologii, cywilizacji, zdrowia i tożsamości. Z kolei na kierunku Tematy dzieci poznają różne dziedziny nauki: botanikę, paleontologię, chemię, biologię molekularną, historię, technikę i informatykę. W ramach zajęć najmłodsi uczestniczą w wykładach, warsztatach i wycieczkach naukowych.
Pierwszy Uniwersytet Dzieci powstał z inicjatywy Fundacji Paideia w Krakowie. Następnie w Warszawie i we Wrocławiu. Uniwersytet cieszy się dużą popularnością, w roku 2007/2008 w Krakowie i Warszawie na Uniwersytecie było 1600 studentów i 4000 wolnych słuchaczy. Dzieci biorą udział w zajęciach raz w tygodniu, w weekend, zajęcia odbywają się w sali wykładowej na prawdziwym uniwersytecie. Otrzymują studenckie indeksy.
Studentem może zostać każde dziecko, które rozpoczęło już edukację szkolną i które jest ciekawe świata. Czesne jest symboliczne.
M. Kryńska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS