Lesbijki i geje w przestrzeni publicznej
Zdjęcia uśmiechniętych par lesbijskich i gejowskich, które siedem lat temu pojawiły się na ulicach największych miast Polski, były częścią pierwszej polskiej kampanii społecznej zwracającej uwagę na osoby homoseksualne. Kampanię "Niech nas zobaczą" prowadziło stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii.
Billboardom towarzyszyła wystawa 30 zdjęć autorstwa Karoliny Breguły, przedstawiających 15 par lesbijskich i 15 par gejowskich. Wystawy odbyły się w Warszawie (Galeria 'Pałacyk’), Krakowie (Galeria Burzym&Wolf), Gdańsku (CWS Łaźnia) i Sosnowcu (Galeria 'Gross Over’). Patronat nad wystawą zdjęć objęła ówczesna Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn – Izabela Jaruga Nowacka. Na otwarciu wystawy w Krakowie pojawił się prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.
Wszystkie zdjęcia cechuje ta sam linia artystyczna: pokazane są sylwetki osób na tle zimowej miejskiej scenerii, pary trzymają się za ręce i patrzą prosto w obiektyw aparatu. – Chciałam aby fotografie były do siebie podobne, wręcz monotonne, po to, aby widz, który obejrzy wszystkie 30 zdjęć, znudził się nimi i pomyślał, że mija na ulicy codziennie setki takich ludzi – że geje i lesbijki to nie żadna sensacja. Jeśli homoseksualiści wyglądają tak normalnie i przeciętnie, są właśnie tak samo normalni jak on, widz – mówi autorka zdjęć.
Kampania billboardowa i wystawy zdjęć były szeroko komentowane przez media, a także spotkały się ze sprzeciwem Młodzieży Wszechpolskiej, prawicowych polityków i przedstawicieli kościoła katolickiego. Kilka tablic na których zostały umieszczone zdjęcia zostały oblane farbą.
– Z punktu widzenia praw lesbijek i gejów w Polsce możemy mówić o czasach sprzed "Niech nas zobaczą" i po naszej kampanii. Przed "Niech nas zobaczą" homoseksualizm był tematem wstydliwym przemilczanym przez media głównego nurtu. Później tematy związane z prawami lesbijek i gejów stały się częścią szerokiej debaty społecznej.– mówi Robert Biedroń, pomysłodawca kampanii i ówczesny prezes stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.
Strona kampanii: www.niechnaszobacza.queers.pl
T.Szypuła
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów