Reklama pokazu nowych fryzur słynnego projektanta? Reklama oszałamiających efektów środków kosmetycznych? Nie, przesłanie jest głębsze, gdyż w ludzkich włosach zawarta jest prośba o niezabijanie innych istot żywych, którymi są zwierzęta.
O ile w Indiach plakat może być łatwiejszy w odbiorze, o tyle w Europie jest to znacznie trudniejsze. Gdyby nie adnotacja u dołu plakatu, odbiorca mógłby nie domyślić się, że akcja ma na celu przeciwdziałanie zabijaniu nosorożców. Rodzaj fryzury przykuwa uwagę, a hasło kampanii zaciekawia: „Róg nosorożca jest stworzony z tej samej substancji co ludzkie włosy i nie posiada żadnej wartości medycznej” (“The rhino horn is made up of the same substance as human hair and has no medicinal value”). Europejczyk nie zawsze zdaje sobie sprawę, że nosorożce, które zwykle ogląda w ogrodach zoologicznych, dla osób zamieszkujących Indie mają działanie lecznicze. Keratyna zawarta w rogu nosorożca stanowi nie tylko ten sam budulec, co ludzkie włosy, ale też i paznokcie. Wartość medyczna rogu nosorożca jest jednak kwestionowana przez specjalistów, co stanowi zanegowanie przekonania o jego cudownych atutach powstałych w wyniku obrzędów religijnych.
Nosorożce są zwierzętami narażonymi na wyginięcie, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Plakaty informują, że w 2007 roku zginęło 30 nosorożców na terenie Indii z powodu ich rogów. Osoby, które powątpiewają w sens kampanii dotyczącej zaledwie kilkudziesięciu zwierząt, powinny mieć na uwadze fakt, że zmiana ludzkiej mentalności jest najdłuższym z możliwych procesów. Zmiana niepokojącego trendu jest w ludzkich rękach, z których te zwierzęta giną. "Would you kill somebody for their hair?" ("Zabiłbyś kogoś dla jego włosów?") – pytanie na pozór retoryczne, pozwala głębiej zastanowić się nad przesłaniem kampanii. Plakaty przedstawiają dwie osoby – mężczyznę i kobietę, symbolizujących nosorożce, którzy mogą żyć nieświadomi czyhającego na nich niebezpieczeństwa.
Organizacja pozarządowa World Wide Fund for Nature (WWF) utworzona przez byłego dyrektora generalnego UNESCO, zajmuje się na co dzień realizacją przedsięwzięć z zakresu ochrony przyrody na całym globie. Istnieje już przeszło 50 lat, a do tej pory udało się jej przykładowo utworzyć ponad 270 parków narodowych.
Tworzenie miejsc przyjaznych nosorożcom przyczynia się do przetrwania gatunku. W Indiach ludzie osadzają się na terenach, które pierwotnie one zamieszkiwały. Pomimo tego nie szukają możliwości przyjaznego współdzielenia przestrzeni. Dodatkowo moc przekonań religijnych jest silnie zakorzeniona. Utożsamiając zwierzę z człowiekiem zostaje zatarta granica podporządkowania, a braterstwa. Istota ludzka ma wybór: być roztropnym przyjacielem czy nieczułym mordercą zagrożonych zwierząt.
Magdalena Głowacka
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem