Ekomalarka Cassandra Tondro tworzy unikatowe obrazy z resztek farb do dekoracji wnętrz. Swoją twórczość określa mianem „sztuki z sumieniem”.
Akrylowe farby lateksowe zwykle trafiają na sufit lub zwykłą ścianę. Niewykorzystane ich resztki zaś na wysypisko śmieci. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że każdego roku w USA utylizuje się od 35 do 103 milionów galonów farby pozostałej z branży budowlanej. Ponowne jej wykorzystanie jest wynikiem kompromisu, na jaki poszła kalifornijska ekoartystka Cassandra Tondro. Redukując tę stratę i chroniąc środowisko osiąga efekt wizualny zbliżony do tego, jaki dają konwencjonalne materiały malarskie.
Wyzwaniem dla jednej z przedstawicielek nurtu ekosztuki (ang. green art) jest dotarcie do przeznaczonych do utylizacji puszek. Komponując paletę barw, Tondro odwiedza centra recyklingu lub przeszukuje zakurzone półki sklepów dla „złotych rączek”. Prawdopodobieństwo ponownego znalezienia tego samego koloru jest znikome. Sam proces twórczy również przebiega momentami poza kontrolą autorki. Farba schnie powoli, a podczas suszenia mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany, np. bąbelki, które pękając odsłaniają nowy kolor. Styl determinowany jest tu przez materiał.
Tondro opracowała kilka metod pracy z farbą do wnętrz, w tym: odlewanie, rozciąganie, naciskanie i kapanie na płótno. Jej abstrakcyjne obrazy pokazywano na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie Stanów Zjednoczonych i za granicą. Co ciekawe, jej prace zdobią również ściany amerykańskiej ambasady w Yaounde (Kamerun), stanowiąc część programu Art in Embassies Program (Sztuka w ambasadach), sponsorowanego przez Departament Stanu USA.
Cassandra Tondro przeszła na ekologiczny styl życia po trzydziestce. Zmieniła drastycznie dietę i poszerzyła wiedzę na temat wpływu chemikaliów, promieniowania elektromagnetycznego czy freonów na środowisko. Wraz ze świadomością ekologiczną przyszło pragnienie pracy twórczej przy użyciu naturalnych materiałów. Pracowała już z pigmentami roślinnymi oraz mlekiem sojowym, działającym jako środek wiążący. Obserwowała procesy zachodzące przy ich użyciu na płótnach lnianych, z konopi i bawełny. Jednak za najbardziej satysfakcjonujący środek wyrazu uznaje uratowane przed utylizacją farby do wnętrz.
Obrazy z odzysku i informacje na temat „zielonej sztuki” dostępne są na stronie artystki: www.tondro.com.
Małgorzata Szwarc
Nazwa projektu: Green Art
Zasięg: Stany Zjednoczone
Autor: Cassandra Tondro
Data: 2001 – 2013
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie