Wielowątkowa animacja rozbudowana pod względem wykorzystanych stylów i technik, balansująca na krawędzi nowoczesności i tradycyjnej szkoły. To nie jedyna cecha wyróżniająca spot. Dodatkową cechą charakterystyczną jest muzyka oraz narrator i recytowany tekst-poemat. Mówca jest zaangażowany w opowieść, sprawnie operuje głosem ściszając go i w odpowiednim momencie podnosząc, tak by zaakcentować wypowiadaną treść. Odbiorca ma wrażenie, że osoba mówiąca jest bezpośrednio uwikłana w poemat, bierze odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, i co ważniejsze posiada świadomość wypowiadanej treści i tego, do kogo on jest adresowany.
Okres szkoły to zazwyczaj szereg śmiesznych i zabawnych chętnie historii opowiadanych w znanym gronie. Ale czy zawsze? Być może są tacy, dla których wspomnienie czasów szkolnych może wywoływać nieprzyjemny dreszcz, koszmar, z którego trudno się otrząsnąć. Rówieśnicy bywają bezlitośni i bywa że nie znają granic w zadawaniu bólu, a im bardziej boli, tym bardziej bywają okrutni. Przemoc w szkole jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, a opinia publiczna mówi jedynie o najpoważniejszych jej ofiarach. Ofiary przemocy są skrzywdzone na całe życie, nosząc w sobie brzemię „cudownych lat”. Wciąż niewiele jednak mówi się o samym zjawisku, co może być publicznym przyzwoleniem na stosowanie swoistego terroru.
Kanadyjski poeta i pisarz Shane Koyczan przełamał milczenie i podniósł głos, by stanąć w obronie pokrzywdzonych, a przede wszystkim aby wyostrzyć czujność na możliwe zagrożenie, które potencjalnie jest wszędzie. Poemat i animację pt. „To this Day” (Po dziś dzień) można nazwać manifestem ofiar przemocy. Koyczan przedstawia w nim trzy postaci będące wzorem, w którym może odnaleźć się każdy kto doświadczył jakichkolwiek przejawów szykanowania czy dyskryminacji – głównie słownej – wynikającej z różnych powodów: przypadek lub niewinna historia albo cecha charakterystyczna w wyglądzie (znamię, nadwaga etc.). W sposób niezwykle obrazowy Koyczan oddaje stany emocjonalne i psychiczne blokady osoby pokrzywdzonej oraz brzemię z jakim każda z ofiar musi żyć. Do poematu została stworzona animacja, będąca prawdziwym majstersztykiem w tej dziedzinie (prezentuje różne formy, style a przy tym zachowuje prostotę i jasność przekazu) i która jest idealnie skomponowana z przekazem poety.
Shane Koyczan sam jest jednym z bohaterów poematu, dlatego też jego dzieło jest do bólu prawdziwe, autentyczne. Można powiedzieć, że „To this day” zostało również napisane ku pokrzepieniu serc, i dedykowany jest tym, którzy z problemem przemocy pozostają sami. Animacja odniosła nieoczekiwany sukces na youtube, ponieważ w bardzo krótkim czasie obejrzało go ponad 7 mln osób. I szybko po emisji artysta zaczął otrzymywać listy z podziękowaniem za akcję. A akcja trwa i przyłączyć się do niej może każdy kto ma jakikolwiek pomysł na walkę z przemocą. Projekt „To this Day” jest wyrazem solidarności i współczucia, a także krokiem, by stawić czoła temu trudnemu problemowi.
Więcej o akcji na stronie www.shanekoyczan.com.
Kornelia Machura
Nazwa projektu: To this Day (po dziś dzień)
Zasięg: Kanada
Autor: Shane Koyczan
Data: luty 2013
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie