Szansę na nowe życie daje porzuconym książkom świat sztuki. Mogą na przykład służyć jako malarskie płótno.
Na pomysł niecodziennego wykorzystania książek, które z różnych powodów, nigdy nie opuściły półek sklepowych, wpadł Roy Poh – projektant z Singapuru. Pewnego dnia przyłapał swoją córeczkę na bazgraniu po jego książkach i czasopismach. Jego reakcja była dość nietypowa – nie dość, że nie zrugał dziewczynki, to dał jej więcej „materiałów” do rozwijania artystycznych zapędów. „Używane książki mogą posłużyć za malarskie płótno” – pomyślał.
Tak rozpoczął się projekt Roya Poh pt. „Browsing Copy” („Egzemplarz do przeglądania”). Jedna z lokalnych księgarni podarowała mu kilkadziesiąt książek, które ze względu na swój stan, albo cenę, nie miały szans na sprzedaż. Poh przesłał niechciane książki do kilkudziesięciu designerów z całego świata. Do każdego egzemplarza książki dołączony był list następującej treści: „Jestem niewłaściwie wykorzystywana i niedoceniona, zalegam na półce… Drogi XYZ, przywróć życie książce”. I tak, stare, zapomniane woluminy stały się wkrótce małymi dziełami sztuki.
Do dziś zaprojektowano już dwie serie „Browsing Copy”, współtworzone przez 45 designerów. Ich pomysły na książkowe reinkarnacje można oglądać na stronie internetowej BrowsingCopy.com. W ramach projektu przygotowano również 300-stronnicowy katalog ze zdjęciami prac wszystkich autorów. Jego nakład wyniósł 300 egzemplarzy. Zregenerowanych książek nie można jednak kupić. Są przeznaczone jedynie do przeglądania – w różnych księgarniach, na całym świecie. Jak podsumowuje autor projektu, „niechciane książki mają teraz swoje pięć minut sławy”.
Jacek Czerwiński
Wszystkie przykłady zamieszczone obok pochodzą ze strony browsingcopy.com
Nazwa projektu:
Browsing Copy
Zasięg (kraj/kraje):
Singapur
Autor:
Roy Poh
Data:
11.2009
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie