Grafficiarz daje mieszkańcom swojego miasta lekcje języka polskiego. Napisy na murze Nowego Sącza zwracają uwagę nie tylko formą, ale i treścią.
Dla niektórych graffiti to sztuka, dla innych nośnik poglądów. Bywa ono też wykorzystywane jako forma komunikatu marketingowego. W przestrzeni każdego miasta obecne są także irytujące, agresywne lub wulgarne napisy na ścianach bloków i kamienic. Od początku roku w Nowym Sączu pojawiają się również graffiti „edukacyjne”.
Artysta, Mariusz Brodowski, wytoczył bój przeciwko niechlujnemu używaniu języka polskiego. Jako środek do propagowania poprawnej polszczyzny wykorzystał bliską mu od lat technikę graffiti, uzupełnia ją również realizacjami na płótnie. Atutem naściennych „malowideł” jest naturalność, z jaką wpisują się w przestrzeń miejską i możliwość powszechnego odbioru komunikatów twórcy. Napisy na murach w Nowym Sączu, sygnowane pseudonimem Brodowskiego (Mgr Mors), przypominają przechodniom m.in., że należy mówić: „wziąć” zamiast „wzionść”, czy „wziąść”. Na ścianie „jest napisane”, a nie „pisze”. Poprawna forma to: „w ogóle”, natomiast słowa „wogóle” lub „wogle” nie powinny funkcjonować w mowie. Każde malowidło stanowi jedną „uliczną lekcję” języka ojczystego. Artysta publikuje swoje realizacje również na portalu społecznościowym. Cieszą się one pozytywnymi opiniami internautów, którzy w swoich komentarzach sugerują tematy kolejnych „Lekcji” – błędów językowych, które uważane są za szczególnie irytujące lub częste. Malowidła Mgr Morsa dzięki dowcipnej formie i dostępności w przestrzeni publicznej cieszą się aprobatą mieszkańców miasta w różnym wieku. Według wypowiedzi przytoczonej przez dziennikarzy portalu TVP INFO, nauczyciele jednej z lokalnych szkół zaoferowali artyście przestrzeń jednej ze scian budynku placówki edukacyjnej, aby mógł umieścić na niej swoją kolejną lekcję. Mgr Mors planuje przypominać nowosądeczanom o zawiłościach języka polskiego do końca roku.
Kamila Brzezińska
Nazwa projektu: Lekcja
Autor: Mariusz Brodowski
Zasięg: Polska, Nowy Sącz
Data: 01/2015
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie