Kilkanaście nowych “Okien życia” – miejsc, gdzie matki mogą bezpiecznie zostawić nowo narodzone dzieci zachowując anonimowość – zostanie otwartych 25 marca br., w Dniu Świętości Życia.
Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych zapadała decyzja, że Okna Życia powstaną w każdej diecezji. W tym roku powstanie ich 20, oprócz trzech już istniejących – w Krakowie, Warszawie i Częstochowie.
Celem inicjatywy nie jest jedynie zapewnienie opieki nowonarodzonym dzieciom, których matki chcą oddać je anonimowo do adopcji. „Okno życia” ma również zwracać uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub zostawianych na śmietnikach oraz prowadzić do zmiany nastawienia do adopcji oraz do kobiet oddających dzieci do adopcji. Ma ono także wskazywać na możliwość przekazania nowonarodzonego dziecka do adopcji jako alternatywę dla aborcji.
W 2007 r. w szpitalach pozostawiono 713 noworodków. Jak wynika ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia najmniej dzieci porzucono w województwach podkarpackim i podlaskim; najwięcej – w mazowieckim i dolnośląskim. W 2007 roku na 10 tysięcy urodzonych dzieci ponad 18 zostało porzuconych. Jest to wynik lepszy niż 5 lat temu, kiedy to na 10 tysięcy nowo narodzonych przypadało 29 dzieci pozostawiano w szpitalach
– Oknem życia nazywamy specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka, która nie ma możliwości zaopiekowania się swoim nowo narodzonym dzieckiem, pozbawiona wsparcia rodziny, pieniędzy, a przede wszystkim nadziei, że potrafi być matką, może anonimowo zostawić swoje dziecko ze świadomością, że zostanie mu zapewniona odpowiednia opieka i bezpieczeństwo. Aby skorzystać z „okna życia” nie trzeba wchodzić do budynku. Będzie ono otwierane z zewnątrz. W środku przygotowane jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Ma ono ogrzewanie i klimatyzację. Po otwarciu okna, w krótkim czasie zostanie uruchomiony wewnętrzny alarm, który dyskretnie wezwie dyżurującą siostrę. Siostra zejdzie po dziecko i następnie powiadomi pogotowie, które zawiezie dziecko na oddział noworodkowy, gdzie zostanie zbadane. Później, dzięki staraniom odpowiednich instytucji rozpocznie się procedura adopcyjna – napisał Biskup Zielonogórsko-Gorzowski w komunikacie w związku z otwarciem pierwszego w diecezji „okna życia”.
Pierwsze „Okno życia” w Polsce zostało otwarte w marcu 2006 roku w Krakowie u Sióstr Nazaretanek. Do października 2008 roku uratowano dzięki niemu 10 dzieci. Drugie otwarto w Warszawie 6 grudnia 2008, a dwa tygodnie później trafiło do niego pierwsze dziecko. Kolejne otwarto 28 grudnia 2008 roku w Częstochowie. Prowadzeniem “Okien życia” zajmują się żeńskie zgromadzenia zakonne, duszpasterstwa rodzin i miejscowe ośrodki adopcyjne, dzięki którym dzieci szybko trafiają do rodzin zastępczych.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS