Osoby źle prowadzące samochód mogą częściowo winić za swoje niepowodzenia czynniki genetyczne – informuje pismo „Cerebral Cortex”.
Naukowcy z University of California w Irvine wykazali, że osoby z pewnym wariantem genu wypadają o ponad 20 procent gorzej podczas symulowanej komputerowo jazdy samochodem. Popełniają więcej błędów i szybciej zapominają to, czego się nauczyły. W badaniach wzięło udział 29 osób – 22 z typową postacią genu i 7 z jego wariantem.
Przyczyną trudności jest ograniczona przez wariant genu dostępność białka zwanego BDNF, które polepsza pamięć i komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi mózgu. W konsekwencji aktywna jest mniejsza część mózgu niż u osoby z prawidłowym genem. Takim osobom trudniej odzyskać sprawność po udarze mózgu, mają też większe problemy z trudniejszymi czynnościami w rodzaju prowadzenia samochodu. Wariant przedłuża za to sprawność umysłową w przypadku stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona czy Huntingtona.
Jak szacują specjaliści, około 30 procent Amerykanów ma wariant genu zmniejszający ich zdolność do prowadzenia samochodu. Autorzy badań zastanawiają się, jakie wyniki dałaby analiza genów uczestników wypadków samochodowych.
PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS