„Chcesz oddać narządy po śmierci?” – kilkadziesiąt napisów o tej treści pojawiło się na chodnikach polskich miast. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia i Urzędy Miejskie zachęcają mieszkańców do refleksji na temat transplantologii. 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
„Zgoda na życie” to trwająca od października ubiegłego roku kampania Ministerstwa Zdrowia, której głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. W związku z przypadającym 26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji w promocję idei włączyły się Kielce, Lublin, Katowice, Białystok oraz Zielona Góra. W kilkudziesięciu lokalizacjach w każdym z miast pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów.
W wielu regionach Polski nadal potrzebne są inicjatywy uświadamiające w temacie transplantologii – spośród zaangażowanych w akcję miast wojewódzkich, jedynie na obszarze Katowic i województwa śląskiego liczba pobrań narządów od zmarłych dawców jest stosunkowo wysoka. Wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł tam w 2015 r. 16,0, podczas gdy w województwie pomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie – 21,7. W pozostałych województwach liczba ta jest przeciętna (13,0 w woj. lubuskim), mała (8,5 w woj. Świętokrzyskim) lub bardzo mała (7,5 w woj. podlaskim i 7,1 w woj. lubelskim).
W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzji o pobraniu narządów. Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców.
Na początku tego roku, w ramach lokalnej odsłony kampanii Ministerstwa, urzędy miast wojewódzkich zachęcały mieszkańców do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Deklarację można wypełnić również elektronicznie pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl. Należy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”.
Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS