Już po raz 10. w Łodzi odbędzie się akcja “Kolorowa Tolerancja” przeciwstawiająca się nietolerancji, ksenofobii i wandalizmowi. Przyświeca jej idea, że Łódź jest miastem o wielokulturowej tradycji, w którą wpisana jest idea pokojowego współżycia różnych grup społecznych.
Tegoroczna edycja „Kolorowej Tolerancji” rozpocznie się w czwartek, 19 marca od zamalowywania rasistowskich napisów, a zakończy się w poniedziałek, 23 marca otwarciem wystawy „Uśmiechnij się” stworzonej przez Marka Wysoczyńskiego, na którą składa się 20 slajdów z kolekcji około 10000, przedstawiającej autografy sławnych osób wraz z namalowanymi uśmiechami.
Podczas „Kolorowej Tolerancji” mieszkańcy będą mieli okazję odwiedzić wiele miejsc, na co dzień zamkniętych dla zwiedzających. Odbywać się będą także warsztaty, koncerty i wycieczki po mieście.
W tym roku akcja wzbogaciła się o jeden bardzo ważny cel – dostrzeżenie i zaakceptowane w społeczeństwie osób niepełnosprawnych. W piątek 20 marca, zostanie otwarta wystawa prac osób niepełnosprawnych przy ulicy Piotrkowskiej 104.
– Przez wiele lat Kolorowa Tolerancja niosła przekaz: Łódź jest miastem, które pamięta o mieszkających tu dawniej Żydach i nie pozwala na przejawy antysemityzmu. W tym roku postanowiono, by wskazać ludziom, że idea pokojowego współżycia różnych grup społecznych powinna obejmować osoby niepełnosprawne, które ciągle jeszcze nie zajmują takiego miejsca w społeczeństwie, jak w innych krajach europejskich. Dlatego partnerem akcji została Fundacja Jaś i Małgosia pomagająca dzieciom niepełnosprawnym umysłowo. Fundacja założyła w tym roku szkołę dla takich dzieci, której głównym przesłaniem jest „W tej szkole nie oceniamy”. Nie oceniamy, bo nie mamy do tego prawa. Jeśli chcemy komuś pomagać, nie możemy go oceniać. Nikt nie lubi być oceniany, jeśli poczuje, ze ktoś go „podsumowuje”, nie wyciągnie drugi raz ręki po pomoc – powiedział Tomasz Michałowicz z Fundacji “Jaś i Małgosia”.
Podczas “Kolorowej Tolerancji” niepełnosprawne dzieci z Fundacji „Jaś i Małgosia” zaprezentują krótkie przedstawienie teatralne w budynku Manufaktury – W ramach Kolorowej Tolerancji nasze dzieci pokażą przedstawienie, które niesie taka właśnie ideę. Nie oceniajcie nas. Jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak wy. Mamy takie same pragnienia i potrzeby. W gruncie rzeczy niewiele się różnimy. Nasze dzieci pracowały nad przedstawieniem ponad rok. Wystawienie go w Manufakturze, która odwiedza miesięcznie 1,5 mln osób jest dla nich wielkim sukcesem. W przedstawieni weźmie udział 12 niepełnosprawnych umysłowo aktorów”.- wyjaśnia Tomasz Michałowicz.
Ostatni dzień akcji, poniedziałek 23 marca, będzie obfitował w różnorodne wydarzenia. Instytut Tolerancji zaplanował spotkania z cyklu „Co nas łączy, co nas dzieli, śladami wartości Wschodu i Zachodu”, ukazujące podobieństwa i różnice pomiędzy judaizmem i islamem. Gośćmi będą prof. Janusz Danecki z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Symcha Keller – Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
„Kolorowa Tolerancja”, której pomysłodawcą jest Joanna Podolska, dziennikarka łódzkiej redakcji Gazety Wyborczej, jest organizowana w Łodzi od 2000 r. przez Stowarzyszenie Instytut Tolerancji. Program akcji dostępny jest na stronie internetowej stowarzyszenia.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS