„Skarpa Warszawska” – kompleksowa publikacja poświęcona temu terenowi – właśnie ukazała się nakładem Fundacji Culture Shock.
To przecinające stolicę urwisko, ciąg zieleni o bogatej historii – pełniło rozmaite funkcje na przestrzeni wieków: przyciągało osadników i broniła grodu, chroniło możnych zakładających tu swe rezydencje i ogrody, wyznaczało koncepcje urbanistyczne, współtworzyło dziedzictwo kulturowe miasta. Według legend tu rezydowali Wars i Sawa, Syrena Warszawska, Bazyliszek i Złota Kaczka. Książę Kazimierz Poniatowski umiejscowił tu swój dom przyjemności (Elizeum w parku Na Książęcem), a masoni – swoją lożę.
Książka została przygotowana przez varsavianistów, urbanistów, architektów, aktywistów miejskich, przy udziale mieszkańców Warszawy. Opracowanie przedstawia historię miejsca – losy Skarpy od pradawnych epok po czasy współczesne, przybliża rozwój koncepcji urbanistycznych w Warszawie, opowiada o działaniach animacyjnych i artystycznych prowadzonych tutaj w ostatnich latach, ma także w intencji autorów uwrażliwić na wciąż nie do końca wykorzystany potencjał tkwiący na Skarpie – wspólnej przestrzeni publicznej. Publikacja omawia także zagrożenia dla integralności Skarpy, zdaniem autorów wynikające z braku spójnej polityki inwestycyjnej w Warszawie. Książka „Skarpa Warszawska”, wyposażona w mapkę, może również pełnić funkcję przewodnika po tytułowym terenie, prowadząc po miejscach mniej znanych, czekających na odkrycie. Przygotowano również przewodnik internetowy po tym miejscu.
Na koronie Skarpy i u jej podnóża, swoją siedzibę ma ponad 30 instytucji kultury, nauki, rekreacji – publicznych i prywatnych, tworzących razem koalicję „Warszawskiej Drogi Kultury na Skarpie”. Na stronie internetowej drogakultury.waw.pl warszawiacy i turyści mogą wybierać tematyczne trasy spacerowe, oraz zapoznać się z działalnością wybranych podmiotów.
Książkę można zakupić tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS