2 września w siedzibie redakcji Krytyki Politycznej odbyło się spotkanie poświęcone polskiej polityce narkotykowej. Specjalnym gościem spotkania był Ethan Nadelmann z USA. Swoje stanowiska przedstawili także posłowie: Marek Balicki (były minister zdrowia), Joanna Mucha (PO), Bolesław Piecha (PiS).
Ethan Nadelmann jest założycielem i dyrektorem zarządzającym organizacji Drug Policy Alliance Network, promującej inne podejście do polityki narkotykowej niż prohibicja oraz krytykującej utopijną wizję „drug-free world”. Podczas wygłoszonego wykładu Nadelmann wielokrotnie podkreślał, iż polityka narkotykowa powinna mieć przede wszystkim dwa cele: pierwszym z nich jest redukcja strat ponoszonych przez rodziny oraz społeczeństwo a spowodowanych przez osoby uzależnione, drugim natomiast jest redukcja strat związanych z błędnie prowadzoną polityką – a więc zjawisk takich jak czarny rynek czy mafie narkotykowe. Według Nadelmanna regulacje wprowadzone w Polsce w 2000 roku (karanie za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków) są nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodzą społeczeństwu oraz poszczególnym jednostkom. Podkreślony został fakt, że często osoby uzależnione nie są kryminalistami oraz że poprzez używanie substancji psychoaktywnych nie szkodzą innym, a jedynie sobie – zatem nie powinny być karane tak samo jak przestępcy.
Po wykładzie gościa specjalnego odbyła się dyskusja na temat polskiej polityki narkotykowej. Były minister zdrowia, Marek Balicki, podkreślał nieskuteczność, a nawet szkodliwość polskich regulacji oraz wskazywał na potrzebę reorientacji polityki narkotykowej w Polsce poprzez między innymi rozpowszechnienie leczenia substytucyjnego (np. metadonem), które dla uzależnionych stanowi „bilet do nowego życia”. Poseł Bolesław Piecha przedstawił nieco odmienne stanowisko, choć również wielokrotnie zaznaczył, że w Polsce istnieje potrzeba dyskusji na ten temat.
Polityka narkotykowa rzadko pojawiała się do tej pory w polskich mediach – jednak od czasu wydania przez Krytykę Polityczną książki poświęconej tej gałęzi polityki oraz rozpoczęcia w Gazecie Wyborczej cyklu „My, Narkopolacy” zdaje się, że tematyka ta przestaje być tabu.
E. Janota
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS