We wtorek 23 czerwca w Faktycznym Domu Kultury młodzi aktywiści i aktywistki z Polski, Niemiec, USA i Ukrainy podczas otwartego wydarzenia „8 pomysłów na kampanie społeczne” zaprezentowali swoje pomysły jak walczyć z tzw. hejtem – mową nienawiści i nietolerancji w internecie i zwykłym, codziennym języku. Kampanie to wynik miesięcznej pracy uczestników i uczestniczek Akademii Praw Człowieka w ramach projektu „Inkubator Idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka”.
Oto 8 kampanii społecznych przygotowanych przez międzynarodowe zespoły i zaprezentowanych podczas spotkania (wszystkie można śledzić online i przyłączyć się do nich):
Co się stanie, gdy mowa nienawiści przeniesie się ze sfery on-line w przestrzeń off-line i co o tym sądzą zagadnięci na ulicy przechodnie? Kampania porusza temat mowy nienawiści wobec kobiet w Internecie. Autorki: Camille Erickson, Ola Mosiołek, Kasia Siemasz
Historie muzułmanów mieszkających w Polsce, którzy nie zgadzają się na hejt wobec wyznawców islamu. Autorzy i autorki: John Esteban, Maja Lepieszka, Marta Siwka.
Wykreśl z grafiku. Take it off the Agenda
Problem molestowania seksualnego w pracy – zarówno z perspektywy ofiary, jak i świadka – porusza kampania Wykreśl z grafiku. Autorki: Hanna Pieńczykowska, Madeline Hung, Magdalena Miśkowicz.
Don`t Turn Your Back/Nie odwracaj się plecami
Film kręcony z perspektywy ofiary nienawiści i nietolerancji. Autorzy i autorki: Surya Karki, Thuy Anh Phan, Nora Lassahn.
Używaj „żyda” poprawnie. Use „Jew” Correctly
Czy obrazić można tylko ostrymi słowami? Kampania zwraca uwagę na antysemityzm kryjący się w codziennym, zwykłym języku. Autorzy i autorki: Oleksii Bondarev, Nina Grabyś, Elliot Mamet.
Access Approved. Wstęp dozwolony
Jak potraktować ludzi, których ekstremalne okoliczności zmusiły do ucieczki z kraju? Autorzy i autorki: Karolina Osiak, Robert Tessier, Oleksandra Zmiyenko.
Kampania dotycząca jednej z najbardziej „hejtowanych” grup mniejszościowych w Polsce. Autorzy i autorki: Ashley Blackwell, Martin Shinagl, Ania Wójcik.
Kampania pokazuje problem Polaków z tolerancją dla mniejszości seksualnych. Autorki: Anna Maria Guadarrama, Anula Jochym, Ola Zagłoba.
Inicjatywa „Inkubator idei: transformacja, demokracja i prawa człowieka” odbyła się w Warszawie w dniach 29.05-25.06.2015. Jest to X edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity In Action Polska. W tegorocznej akademii wzięło udział 24 młodych liderów, aktywistów oraz młodych profesjonalistów, pochodzących z różnych krajów i/lub studiujących w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA.
Z badań opublikowanych przez Fundację im. S. Batorego (Mowa nienawiści – raport z badań sondażowych, 2014) wynika, że 70% młodych Polaków miało kontakt z rasistowską mową nienawiści w internecie; najczęściej nienawistne komentarze uderzają w grupę LGBT, Żydów, Romów i Muzułmanów.
Dlatego przewodnim tematem X edycji dorocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity In Action Polska była wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści i dyskryminacja wobec różnych grup społecznych.
Akademia to miesięczny program edukacyjny, który ma na celu poznanie wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka przez Polskę w perspektywie historycznej i współczesnej, a także poznanie skutecznych strategii przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka. Pod okiem specjalistów i ekspertów z danych dziedzin uczestnicy pracują w międzynarodowych zespołach i na konkretnych przykładach szukają sposobów na twórcze działania anty-dyskryminacyjne i anty-hejtowe kierowane głównie do młodych ludzi.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS