Zakupowe szaleństwo, które potrwa aż do Bożego Narodzenia, zaczyna się w ostatni piątek listopada. Niskie ceny, ciuchy za grosze – brzmi świetnie. Niestety tylko brzmi. Szukając sposobu na zaoszczędzenie paru złotych nie zastanawiamy się czy kolejna rzecz jest nam potrzebna, nie myślimy też o tym kto płaci za nią prawdziwą cenę. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca do rozważnych zakupów, nie tylko od święta.
Sklepy wabią nas promocjami, które osiągane są kosztem głodowych zarobków i fatalnych warunków pracy osób szyjących ubrania. 23 listopada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zorganizowała wydarzenie „Naprawmy modę w Czarny Piątek”. W Kinie Wisła pokazano film dokumentalny „Poza modą” w reż. Jaak Kilmi, Lennart Laberen, ukazujący ciemną stronę przemysłu modowego.
Żyjemy w erze globalnej konsumpcji, której poziom rośnie w zastraszającym tempie. Prym wiedzie coraz szybciej rozwijający się przemysł modowy. Tysiące fabryk w krajach globalnego Południa produkują nie tylko odzież dla dużych korporacji, ale także tony toksycznych odpadów. Projektantka mody Reet Aus ma ambitny plan zmiany świata. Aus zrozumiała, że jedynym sposobem walki z przemysłem mody jest zmiana go od wewnątrz.
Film jest fascynującą podróżą po najważniejszych miejscach na mapie europejskiej mody, plantacjach bawełny w Ameryce Południowej i miejscach masowej produkcji taniej odzieży. Jest również portretem samej projektantki Reet Aut, która jeżdżąc po całym świecie próbuje naprawić przemysł modowy.
Rozpoczynamy debatę!?#naprawmymode #blackfriday #czarnypiatek #ciuchy #ubrania #promocje
Opublikowany przez Kupuj odpowiedzialnie Piątek, 23 listopada 2018
Po seansie odbyła się dyskusja, w której udział wzięły ekspertki specjalizujące się w temacie odpowiedzialnej mody:Marta Karwacka z How To Wear Fair?, Monika Krawczykowska ze Slogan – Ethical and vegan clothing i Marysia Huma z Fundacji Kupuj odpowiedzialnie.
Opublikowany przez Kupuj odpowiedzialnie Niedziela, 7 października 2018
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca, aby spędzać czas nie w sklepie i nie na wyprzedaży, ale wspólnie zastanawiając się jak naprawić modę na świecie i w Polsce. Jak przemysł szybkiej mody wpływa na środowisko naturalne i produkcję śmieci? Kto płaci prawdziwą cenę za kolejne kolekcje znanych marek odzieżowych i obuwniczych? Jak sprawić, żeby moda również wybrała kierunek slow? Na te i inne pytania Fundacja poszukuje odpowiedzi i zachęca nas wspólnie do przemyśleń, a zwłaszcza rozsądnych zakupów.
Wydarzenie„Naprawmy modę w Czarny Piątek” było organizowane w ramach projektu „Naprawmy modę! – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zrównoważonej produkcji i konsumpcji ubrań i butów”, współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS