W sierpniu 1999 roku na ulicznym billboardzie przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu wystartowała Galeria Rusz. Przez 25 lat przeszła długą drogę: od skromnego eksperymentu artystycznego, którego celem było wyprowadzenie sztuki z galerii na ulicę, do żywej polskiej klasyki sztuki publicznej i miejskiej oraz najdłużej działającej galerii billboardowej na świecie.
Artyści tworzący Galerię – Joanna Górska i Rafał Góralski – w swojej strategii i działalności artystycznej wykorzystują billboardy i inne nośniki, które standardowo kojarzone są z komercyjnymi reklamami, by prezentować refleksyjne dzieła, które poRUSZają i prowokują do myślenia. Artyści w swoich pracach odnoszą się do współczesnej rzeczywistości psychospołecznej i przyglądają się złożoności życia społecznego, trudom codziennych wyborów oraz ciemnym i jasnym stronom współczesnego świata, nie stroniąc od humoru, ironii i paradoksu.
Ideą inicjatywy jest silne przekonanie, że sztuka jest czymś naprawdę istotnym, dlatego warto transferować ją w codzienność i traktować jako doskonałe medium rezonansowe, dzięki któremu możemy zmierzyć się z tematami ważnymi dla współczesnego człowieka. Artyści tak mówią o swojej twórczości: – Tworzymy sztukę na zewnątrz, która porusza od wewnątrz. Wykorzystujemy nośniki reklamowe i zmieniamy ich funkcję. Służą nam one do prezentacji sztuki i dzięki temu zamiast reklam widz/przechodzień ma do wyboru refleksje, przemyślenia i prowokacje na temat życia jednostek oraz społeczeństw w skomplikowanej rzeczywistości XXI wieku. Takie poszerzenie komunikatów, dostępnych w przestrzeni publicznej (i wyjście poza przekaz komercyjno-reklamowy) jest niezwykle istotne, gdyż każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Od naszych wyborów zależy to, czy wspieramy jej aspekt pozytywny czy też negatywny.
Joanna Górska i Rafał Góralski mieszkają i pracują w Toruniu. Prowadzona przez nich Galeria Rusz to najdłużej na świecie działająca galeria billboardowa: artyści mają na swoim koncie ponad 800 artystycznych billboardów. Zostali wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami m.in. kilkakrotnym stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prestiżowym stypendium „Młoda Polska”, Nagrodą Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacją do Nagrody Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia”, czy Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za całokształt działalności w 2024. Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Kraków, Wrocław, Londyn, Birmingham, Berlin, Nowy Jork).
Z okazji obchodów 25-lecia działalności artystycznej twórcy galerii przygotowali retrospektywną wystawę, za pomocą której starają się uchwycić wybrane fragmenty procesu twórczego. Część prac zostanie pokazana w „naturalnym” dla nich środowisku, czyli na ulicznych billboardach (w Toruniu i Warszawie), a część we wnętrzu – ale nie w typowej galerii sztuki, tylko „żywym organizmie” jakim jest Instytut Psychologii UMK. W sumie na wystawie zostanie pokazanych ponad sto dzieł z dorobku artystów. Oficjalne otwarcie jubileuszowej wystawy odbędzie się 4 października o godz. 18.00 w Instytucie Psychologii UMK w Toruniu.
Program:
01.10 – 31.10 wystawa prac na billboardach, Warszawa (ul. 11 Listopada 40, Czerniakowska 159, Wał Miedzeszyński 407/Baseny),
04.10 – 31.10 wystawa prac na billboardach, Toruń (pl. Rapackiego, Wały gen. Sikorskiego, ul. Gagarina/Reja),
04.10 – 05.11 wystawa prac w Instytucie Psychologii UMK w Toruniu,
04.10 godz.18.00 otwarcie wystawy / spotkanie z artystami Galerii Rusz / Instytut Psychologii UMK, ul. Gagarina 39, Toruń
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie