Sfrustrowany kondycją sztuki współczesnej Shea Hembrey przygotował własne biennale, na którym pokazał prace 100 artystów z całego świata. Wszystkie dzieła sztuki wykonał sam.
– Rok temu odwiedziłem wszystkie ważniejsze wystawy sztuki współczesnej w Europie. Dzięki temu, że widziałem je jedna po drugiej, udało mi się zrozumieć, czego właściwie brakuje mi w dzisiejszej sztuce – mówi Hembrey. – Po pierwsze jest mało przystępna, nie przemawia do szerokiej rzeszy ludzi. Po drugie, brak w niej bardziej wyszukanego rzemiosła i techniki. Postanowiłem zatem zorganizować własne biennale.
W ten sposób Hembrey miał zostać kuratorem całkiem pokaźnej, światowej wystawy sztuki współczesnej pt. Seek. Do zaprezentowania swoich prac chciał zaprosić stu artystów z różnych stron świata, reprezentujących różne gałęzie sztuki. Jednym z ważniejszych kryteriów decydujących o udziale w wystawie, był “test babuni”.
– Polega on na tym, że wyobrażam sobie, że mam 5 minut, aby wyjaśnić sens danej pracy mojej babci. Jeśli nie jestem w stanie tego zrobić to znaczy, że praca nie jest dość dobra, zbyt zawiła, trzeba nad nią jeszcze popracować, tak aby mówiła sama za siebie – tłumaczy Hembrey. Drugie kryterium Hembreya opisuje akronim RSR, w rozwinięciu: Rozum Serce Ręce.
– Prawdziwa sztuka ma rozum, odwołuje się do ciekawych pomysłów i konceptów intelektualnych. Ma też serce, bo przekazuje pasję, serce i duszę. Ma w końcu ręce, bo jest świetnie dopracowana – wyjaśnia Hembrey.
W swoim wystąpieniu na konferencji TED w marcu 2011 roku Hembrey opowiada o tym, jak wybierał się do Europy na poszukiwanie twórców, których będzie mógł zaprosić do udziału w biennale Seek i jak pewnego dnia przyszło mu do głowy dużo prostsze rozwiązanie. – Znalezienie 100 twórców, którzy spełnią moje kryteria i którzy zechcą wziąć udział w mojej wystawie było bardzo skomplikowane. Dlatego pomyślałem, że właściwie wszystko mogę zrobić sam, wcielając się w wymyślone przez siebie postaci artystów. – opowiada.
Tak, w ciągu 2 lat, powstała kolekcja ponad stu dzieł przygotowanych przez artystów z całego świata – od wielkoskalowych instalacji po obrazki malowane pędzelkiem z jednym włosem. Kuratorami Biennale Hembreya są Calinda Salazaar oraz Fletcher Ramsey (także wymyśleni przez Hembreya). Każdy z twórców ma swoją biografię – pasje, historię działalności artystycznej.
O swoim projekcie Hembrey opowiadał podczas konferencji TED zorganizowanej w lutym tego roku w Long Beach, w Kalifornii. Można ją zobaczyć na stronie ted.com.
Za pośrednictwem strony internetowej Hembreya można kupić katalog Biennale Seek wydany w ilości 1000 egzemplarzy.
Nazwa projektu:
Biennale SEEK
Zasięg (kraj/kraje):
Stany Zjednoczone
Autor:
Shea Hembrey
Data:
02/2011
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie