10. Międzynarodowy Festiwal Art Moves wystartuje 8 września w Toruniu
Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbędzie się w Toruniu po raz dziesiąty. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?”
W ramach festiwalu, jak co roku, w przestrzeni miejskiej Torunia pojawią się prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbędzie się 8 września.
W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Wystawy tego typu odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę.
– Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się w Toruniu antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka
– Współcześnie mamy do czynienia z wszechobecną, jawną lub ukrytą reklamą oraz propagandą – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu – Sztuka bilbordowa jest jak odtrutka, wytchnienie i chwila na refleksję w tym oszalałym, zapędzonym świecie. Bilbord ma szeroki zasięg działania, dociera do wszystkich, jest prodemokratyczny i egalitarny, przekracza życiowe i informacyjne nisze, w których funkcjonują ludzie. Zamienia miasto w wielką galerię sztuki, gdzie za darmo 24h / 7 dni w tygodniu, bez żadnych ograniczeń i barier można korzystać ze sztuki.
– Festiwal ma 3 poziomy oddziaływania – mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu – Wymyślamy temat i kierujemy go do artystów z całego świata, którzy odpowiadają na nasze pytanie, tworząc własne prace. Najlepsze prace prezentujemy w przestrzeni miejskiej Torunia. A widzowie, inspirując się pracami, mogą znaleźć swoje własne pomysły na festiwalowy temat. Łączymy więc to, co globalne z tym, co lokalne.
W tym roku na bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną dzieła, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?” Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt autorstwa Alessandro Di Sessa z Włoch i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu. Więcej na ten temat tutaj.
Otwarcie
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 08.09.2017 o godz. 12 na Pl. Rapackiego, w Toruniu. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Bohater”.
Program festiwalu
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)
01.09 – 30.09 – ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Czerwona Droga / Aleja Jana Pawła II, Galeria AMC / ul. Grudziądzka, Galeria Copernicus / ul. Żółkiewskiego)
07.09 – 10.10 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego / ul. Chopina, ul. Wały gen. Sikorskiego, Szosa Chełmińska / Targowisko)
07.09 – 10.10 – Art Moves Workshop / warsztaty dla młodzieży, interaktywne bilbordy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego)
08.09 godz. 12 – Otwarcie festiwalu (Pl. Rapackiego)
08.09 godz. 12-13 – Akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego)
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?