Na okoliczność 10-lecia Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych, skupiającej prawie całe środowisko NGO zajmujące się tematyką korupcji, przygotowano raport podsumowujący całość jej działalności.
Działalność AKOP rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy to przedstawiciele Koalicji zebrali i złożyli na ręce ówczesnego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego 44 tysiące podpisów pod listem do ugrupowań politycznych uczestniczących w wyborach parlamentarnych z apelem o jasne określenie, w jaki sposób zamierzają przeciwdziałać korupcji w przyszłej kadencji parlamentu. AKOP postawiła sobie za cel nie tylko rozliczanie z obietnic, co należy do zadań watchdogów, ale przyjęła także misję edukacyjną – zarówno w stosunku do społeczeństwa, jak i do polityków, których chciano nauczyć odpowiedzialnego składania i wypełniania obietnic.
AKOP działa przez zbieranie obietnic wyborczych, organizację konferencji prasowych, konferencji przeglądowych i podsumowujących, publikując raporty z realizacji obietnic wyborczych, sprawozdania z działań rządu, stanowiska w określonych sprawach oraz opracowania problemowe, prowadząc działania angażujące obywateli, działania edukacyjne oraz stronę internetową www.akop.pl.
Obecnie do AKOP należy siedem podmiotów: program Przeciw Korupcji w Fundacji im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Komunikacji Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i Stowarzyszenie „Normalne Państwo”. Działania AKOP wspiera też Stowarzyszenie 61.
Jak wynika z opublikowanego raportu, znaczenia AKOP należy upatrywać w innych kryteriach niż bezpośrednia skuteczność czy wpływ na polityków. Polega ono – zgodnie z deklaracjami celu Koalicji – na rozliczaniu polityków z prowadzonych działań. Odbywa się nie tylko na przestrzeni jednej kadencji. Inną rolą AKOP jest przywracanie tematu korupcji w debacie publicznej oraz naciskanie na podejmowanie działań, recenzowanie ich, wpieranie ich realizacji lub pokazywanie innego punktu widzenia. AKOP stworzyła grupę organizacji mogącą być partnerem dla rządu w realizacji takich przedsięwzięć, jak np. strategia antykorupcyjna – i prowadzić ich ewaluację. Koalicja jest też grupą, w której dziennikarze, a za ich pośrednictwem społeczeństwo, mogą uzyskać komentarz na temat jakości działań podejmowanych przez rząd.
Cały raport dostępny jest w wersji elektronicznej.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
12.05.2022
„Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci
-
11.05.2022
Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach