Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) rozpoczyna w sierpniu piątą edycję kampanii społecznej „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Jej celem jest informowanie o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz walka ze stereotypem, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na organizm rozwijającego się dziecka.
Na tegoroczną kampanię składają się reklamy prasowe w magazynach parentingowych i medycznych oraz działania w Internecie. Przygotowano także ponad 200.000 ulotek i plakatów, które znajdą się w 1000 aptek i 500 przychodni i gabinetów ginekologicznych na terenie kraju. Materiały kampanii trafią również do kobiet w ciąży oraz pracowników służby zdrowia za pośrednictwem centrów medycznych sieci Enel-med. Ulotki zostaną także umieszczone jako insert w kwartalniku Położna oraz w Magazynie Pielęgniarek i Położnych, a także rozdane osobom biorącym udział w kościelnych kursach przygotowujących do małżeństwa. Stałym elementem kampanii jest 10-minutowy film „W ciąży nie piję – Lepszy start dla Twojego dziecka”, wyświetlany przez cały rok w TV Medica (kanale medycznym o charakterze edukacyjnym emitowanym w placówkach zdrowotnych). Znajdują się w nim m.in. wypowiedzi ekspertów z zakresu pediatrii i położnictwa.
W badaniu TNS 12% respondentów uznało, że nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu kobieta w ciąży wypije niewielką ilość alkoholu. 3% akceptuje regularne picie alkoholu przez ciężarne. Jednocześnie do spożywania napojów alkoholowych kobiety ciężarne są często zachęcane przez przyjaciół, znajomych czy rodzinę. 54% Polaków deklaruje, że widząc nieznajomą kobietę w ciąży pijącą alkohol zwróciłoby jej uwagę. Skłonność do reakcji jest zdecydowanie większa w przypadku, gdy tą kobietą jest osoba znajoma, wtedy ¾ pytanych deklaruje zwrócenie uwagi. Nieco częściej niewłaściwe zachowanie ciężarnych są skłonne skrytykować kobiety.
Picie alkoholu w okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka Alkoholowego Zespołu Płodowego (tzw. FAS). FAS to zespoł zaburzeń fizycznych i umysłowych. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka. Picie alkoholu w trakcie ciąży zwiększa także ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu oraz wystąpienia wad wrodzonych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów