Żoliborz na pamięć – gra dla rodzin osób z chorobami otępiennymi
W powszechnej opinii gry planszowe służą zabawie. Czasem jednak gra może pełnić funkcje terapeutyczne albo stanowić formę wsparcia psychologicznego. Niekonwencjonalnym przykładem jest tu „Żoliborz na pamięć” – gra planszowa przeznaczona dla rodzin, w których są osoby z chorobami otępiennymi.
Choroby otępienne, oprócz dolegliwości natury fizycznej, wiążą się także z utratą orientacji w terenie – nawet tym znanym od wielu lat, czy wręcz od wczesnego dzieciństwa. Dlatego tak istotne jest tworzenie swoistych „map pamięci” najbliższego otoczenia, punktów orientacyjnych, które chory może łatwo zidentyfikować. Grupę docelową gry „Żoliborz na pamięć” stanowią zatem osoby chore i ich bliscy, zamieszkujący warszawski Żoliborz, a jej celem – integracja rodziny oraz pomoc w terapii.
Rozgrywka w „Żoliborz na pamięć” trwa ok. 20-30 minut i jest przeznaczona do grania w dwie, trzy lub cztery osoby. W jej trakcie uczestnicy spacerują ulicami Żoliborza, odwiedzając najciekawsze i najładniejsze miejsca dzielnicy. Celem gry jest zrealizowanie jak największej liczby tzw. „kart potrząsania pamięcią”, które mają na celu pobudzić wspomnienia i umiejętność logicznego myślenia. Rozgrywka kończy się, kiedy jeden z uczestników przejdzie swoim pionkiem na drugą stronę planszy. Gra została przygotowana we współpracy z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy oraz przy konsultacji doświadczonego psychologa pracującego z osobami chorymi otępiennie.
„Żoliborz na pamięć” powstał w Pracowni Gier Szkoleniowych i jest projektem zrealizowanym w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Więcej o projektowaniu gier „na miarę” można przeczytać TUTAJ.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
28.11.2023
Bajeczki dla dzieci
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
DeepSteki
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
22.11.2023
Prawda jest taka