Znikający Mural – wyjątkowe dzieło na Placu Europejskim w Warszawie
Wczoraj oficjalnie odsłonięto na Placu Europejskim niezwykłe dzieło – Znikający Mural. Tematyka muralu nawiązuje do ważnego dzisiaj aspektu – pokoju na świecie. Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą, czyli włączenia fontanny lub opadów deszczu. Oficjalnemu odsłonięciu dzieła towarzyszył happening muzyczny z występem grupy Pogodno.
Elementami kluczowymi muralu są: (i) Syrena i Tryton – ułożeni w formie symbolu yin i yang, oznaczającego idealną równowagę, porządek oraz harmonię rządzące wszechświatem, (ii) Gołąbek Pabla Picassa – namalowany na warszawskiej Woli podczas jego wizyty w Polsce, (iii) Tekst piosenki lidera zespołu Pogodno „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – nawiązujący do tematu muralu, (iiii) słowa „Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy” – to tekst w pięciu językach (polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim) znajdujący się na obrysie muralu.
Projekt został zrealizowany z inicjatywy IMMOFINANZ – właściciela wieży myhive Warsaw Spire oraz CA Immo – właściciela dwóch niższych budynków kompleksu Warsaw Spire. Za realizację pomysłu odpowiedzialni są artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia. Do malowania liter w muralu zostali zaproszeni ludzie ze świata sztuki, estrady, kultury, sportu, zaprzyjaźnieni z Galerią Przechodnią – tym samym mają oni realny wkład w jego finalne powstanie. Fundacja Galeria Przechodnia, która odpowiedzialna jest za całość projektu, w tym kluczową część artystyczną, współpracuje z IMMOFINANZ także przy innych projektach łączących świat biznesu ze sztuką – w tym wystawy Art InSpire odbywające się cyklicznie w lobby wieży.
Okazuje się, że pokój na świecie nie jest czymś stałym – mówi Przemysław Wardęga, Senior PR & Marketing Manager Poland, IMMOFINANZ. – Ta teza stała się myślą przewodnią naszego Znikającego Muralu. Do tej pory takie dzieła powstawały m.in. w Connecticut czy Seulu, w którym, dzięki zastosowaniu specjalnych nano farb, pojawiały się w porze monsunowej i miały za cel poprawić nastrój mieszkańców. Nie słyszeliśmy, aby tego typu projekty były realizowane w innych miejscach – co czyni nasz pomysł jeszcze bardziej wyjątkowym.
Uzdrówmy świat i sprawmy, aby był lepszy – tekst-przesłanie okalające nasz mural ma na celu pokazać, że bronią artystów jest sztuka – dodaje Tomasz Podsiadło, Prezes Fundacji Galeria Przechodnia. – W obecnej sytuacji na świecie jest to jeden ze sposobów zaprotestowania przeciwko złu. Uważamy, że zamiast walczyć i niszczyć, lepiej jest tworzyć i malować. Jesteśmy zaszczyceni, że jako grupa artystów zrzeszonych w Galerii Przechodniej jesteśmy odpowiedzialni za tak wyjątkowy i niespotykany projekt, „Nie bój się deszczu, bo ja jestem deszczem” – również idealnie wpisuje się w tematykę muralu. Te słowa to cytat jednej z piosenek niedawno zmarłego wybitnego polskiego artysty, lidera zespołu Pogodno, Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Poprzez mural dodatkowo zostanie upamiętniona jego twórczość.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!