Znane osoby deklarują: Będę dawcą! Ty też możesz to zrobić!
Ty też możesz to zrobić! – tym hasłem Julia Wieniawa, Pascal Brodnicki, Przemysław Saleta, Marika Marta Kosakowska oraz Tomasz Wolny przypominają, że każdy z nas może być dawcą i dzięki temu uratować zdrowie i życie nawet ośmiu osób.
26 października, w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej Solidarnie dla transplantacji, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Kampanię wspierają znane osoby, które deklarują swoją gotowość, by zostać dawcą.
Każdy z nas może potrzebować przeszczepu. Ale i każdy z nas może być potencjalnym dawcą. Ja po śmierci oddam swoje narządy, bo wiem, że mogę uratować życie nawet ośmiu osób – mówi Julia Wieniawa (obejrzyj filmową deklarację Julii Wieniawy).
Będę dawcą. Po śmierci oddam swoje tkanki i narządy – deklaruje Pascal Brodnicki (obejrzyj filmową deklarację Pascal Brodnickiego).
Codziennie spotykam osoby, które potrzebują przeszczepienia. To od ciebie zależy, czy znajdzie się dla nich narząd – przypomina dr n. med. Kalina Jędrzejko, która przeszczepia nerki w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Na transplantację nerki co roku czeka ok. tysiąca osób. Zanim dojdzie do przeszczepienia, minie ok. 330 dni (jeśli narząd jest przeszczepiany po raz pierwszy) lub. ok 670 dni (przy kolejnym przeszczepieniu nerki). Przeszczepiany narząd najczęściej (95%) pochodzi od dawcy zmarłego. Część osób mogłaby nie czekać tak długo, tylko otrzymać narząd od bliskiej osoby.
Polskie prawo dopuszcza transplantację narządu od bliskiej osoby: może to być nerka lub fragment wątroby. Zakłada także domniemaną zgodę – oznacza to, że każda osoba, która nie zgłosiła za życia sprzeciwu, jest po śmierci potencjalnym dawcą.
Przemysław Saleta został dawcą dla swojej córki, która potrzebowała nowej nerki: Oddałem nerkę, ponieważ mogłem pomóc, a może nawet uratować życie mojej córce. Ty też możesz pomóc bliskiej osobie, nie tracąc nic z jakości życia – tłumaczy Przemysław Saleta (obejrzyj nagranie z udziałem Przemysława Salety).
Polakom cały czas brakuje wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej i możliwości, jakie daje leczenie za pomocą przeszczepów. By to zmienić, w ramach Kampanii odbywają się spotkania edukacyjne w szkołach, na uczelniach wyższych a także w stacjach dializ – zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i dla pracowników tych instytucji.
Wokół nas są chorzy, dzieci i dorośli, którzy potrzebują przeszczepienia tkanek, narządów, komórek. W innym przypadku ich życie jest zagrożone. Przeszczepienie jest dla nich najskuteczniejszą metodą leczenia. Ale do tego oczywiście potrzeba dawców. Wszyscy potrzebujemy nadziei, a oni, którzy każdego dnia walczą o swoje życie, potrzebują jej najwięcej. Możemy im dać nie tylko tę nadzieję ale dużo więcej – bo nasze ciało może uratować wiele kolejnych żyć. Bądź dawcą – ja będę – deklaruje Tomasz Wolny (obejrzyj nagranie z udziałem Tomasza Wolnego).
Możemy oddać drugiemu człowiekowi coś z siebie, a jednocześnie przywrócić go do życia, albo przedłużyć mu życie (…). To jest zdumiewające, wielkie – naprawdę godne miana człowieka przez wielkie C. Ja wierzę w transplantologię, jestem całym sercem z nią. (…) – mówi Marika Marta Kosakowska (obejrzyj nagranie z udziałem Mariki Marty Kosakowskiej).
Głównym celem kampanii „Solidarnie dla transplantacji” jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji (średnia europejska to 21,5 dawcy na milion mieszkańców, w Polsce wskaźnik ten wyniósł 14,6 – dane za 2017 rok [1]).
By osiągnąć zamierzony efekt, zaplanowano działania edukacyjno-informacyjne, mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Akcent stawiany jest właśnie na solidarność: leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów. Tak więc każdy z nas jest częścią tej metody – każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.
Zaplanowane aktywności, m.in. kampania reklamowa w mass mediach, działania edukacyjne w szkołach, na uniwersytetach, w seminariach duchownych oraz w stacjach dializ, spotkania ze specjalistami, wystawy, współpraca z samorządami, będą realizowane do końca 2020 roku.
Na stronie internetowej kampanii www.zgodanazycie.pl zamieszczono kluczowe informacje o tym, kto i w jaki sposób może zostać dawcą (zarówno za życia jak i po śmierci), jakie są rodzaje przeszczepów, opisano proces oczekiwania na przeszczep i sytuację biorcy po przeszczepie, a także przybliżono historię polskiej medycyny transplantacyjnej. Na stronie można też znaleźć listę pomocnych placówek i instytucji oraz aktualności o wydarzeniach w ramach kampanii.
Wszystkie materiały kampanii można pobrać na stronie: zgodanazycie.pl/do-pobrania.
Kampania „Solidarnie dla transplantacji” jest realizowana przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.
[1] Źródło: Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie