Płeć szefa może mieć wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie podwładnych – wynika z najnowszych kanadyjskich badań.
Wśród kobiet ugruntował się pogląd, że lepiej jest mieć szefa „w spodniach” niż w „spódnicy”. Aby sprawdzić, jak to się ma do rzeczywistości, naukowcy z University of Toronto przebadali grupę 1800 amerykańskich pracowników z różnych sektorów. Zebrano dane dotyczące ich pracy – zwierzchników, relacji międzyludzkich, odczuwanej presji i satysfakcji, jak również poziomu stresu psychicznego i dolegliwości fizycznych.
Okazało się, że płeć szefa była ważniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn. Panie, którymi kierował mężczyzna były mniej zestresowane i miały mniej dolegliwości fizycznych, niż te, które miały szefa płci żeńskiej lub parę szefów – jednej i drugiej płci.
Z kolei dla panów ważniejsza była liczba kierowników. Jeden szef wywoływał wyższy poziom stresu, niezależnie od płci. Mężczyźni kierowani przez parę – mężczyznę i kobietę, byli mniej zestresowani i mieli mniej dolegliwości fizycznych, niż ci, którymi kierowała jedna osoba.
PAP, www.naukawpolsce.pap.pl
zobacz także
-
07.06.2026Wydarzenia
Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt
-
01.06.2026Wydarzenia
Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku

