Karłowatość i niskorosłość to terminy używane na określenie zaburzeń wzrostu. W Stanach Zjednoczonych niskorosłość dotyczy ponad miliona dzieci w wieku 4 – 15 lat. Około 380 tys. z nich leczy się w poradniach endokrynologicznych. W Europie niskorosłość dotyczy ponad półtora miliona dzieci w wieku 4 – 14 lat. Ważne jest aby kontrolować wzrost dziecka. Nieprawidłowe tempo wzrostu oraz niższy niż rówieśników wzrost dziecka powinien zaniepokoić rodziców.
Inicjatywą wychodzącą naprzeciw problemowi niskorosłości jest kampania społeczno-edukacyjna „Rosnę zdrowo”, która będzie propagować wiedzę na temat wagi regularnych pomiarów wzrostu.
Z badań przeprowadzonych w lutym br. przez Instytut Pentor wynika, że 83% respondentów mających dzieci do lat 10 uważa, że wzrost jest ważnym czynnikiem, świadczącym o prawidłowym rozwoju i zdrowiu dziecka. Tymczasem 44% badanych mierzy swoje dziecko nieregularnie, a co dziesiąty badany w ogóle tego nie robi. Najczęściej do braku zainteresowania faktem, czy proces rośnięcia przebiega prawidłowo, przyznawali się rodzice dzieci w wieku 4-5 lat i 8-9 lat. Jednocześnie 46% pytanych rodziców deklaruje, że podczas wizyty u pediatry, lekarz nie proponuje przeprowadzenia badania wzrostu.
Termin niskorosłość dotyczy sytuacji, w której u dziecka stwierdza się wzrost nie przekraczający 3. centyli dla danego wieku. Siatki centylowe są to specjalne wykresy sporządzone przez specjalistów na podstawie przebadania tysięcy zdrowych dzieci. Pokazują one normy różnych parametrów (m.in. wzrostu).
Każdy niedobór wzrostu wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem.
Przyczyn niedoboru wzrostu u dzieci może być bardzo wiele. Począwszy od niedostatecznej podaży substancji odżywczych (witaminy, białko i sole mineralne), poprzez choroby które przebiegają bez zaburzeń wydzielania hormonu wzrostu jak na przykład uwarunkowany genetycznie zespół Turnera czy też przewlekła niewydolność nerek.
Inicjatorem akcji jest firma farmaceutyczna Pfizer dążąca do edukacji zdrowotnej poprzez współpracę z organizacjami zrzeszającymi pacjentów i lekarzy, organizację konferencji oraz realizację programów profilaktycznych.
Ambasadorem programu została Ilona Felicjańska – założycielka Fundacji pomagającej dzieciom „Niezapominajka”, modelka oraz mama dwóch synów w wieku 5 i 7 lat.
Partnerami Programu są:
· Polskie Towarzystwo Endokrynologii Dziecięcej,
· Polskie Towarzystwo Pediatryczne,
· Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie,
· Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
· Sieć sklepów dziecięcych SMYK,
· Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.
Na stronie kampanii www.rosne-zdrowo.pl rodzice zainteresowani problemem prawidłowego wzrostu dziecka mogą skorzystać ze specjalnego programu do sprawdzenia, w którym miejscu siatki centylowej plasuje się wzrost ich dziecka oraz odczytać właściwą interpretację wyniku.
Reklamy pojawią się w prasie poradnikowej oraz magazynach i w telewizji.
Wiosną oraz jesienią w sklepach SMYK zorganizowane zostaną specjalne punkty, w których będzie można w profesjonalny sposób zmierzyć dziecko.
Osoby zainteresowane tematem mogą także skorzystać ze strony www.chceurosnac.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy