Fundacja BOŚ startuje z projektem „Wakacje w rytmie fit”.
Prawie 9 kg cukru i 7 kg tłuszczu przywozi z wakacji przeciętna, polska rodzina w zjedzonych gofrach, drożdżówkach i rybach w panierce. Czteroosobowa rodzina, po dwutygodniowym pobycie nad morzem, przywozi ze sobą nadbagaż 70 tys. kcal. Żeby to spalić, musiałaby jeździć na rowerze non-stop przez 4 dni, po 10 godzin dziennie – podaje Fundacja.
Tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością jest w Polsce dziesięciokrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych. Z badań wrocławskiego oddziału SWPS wynika, że stałym elementem diety małych Polaków są łakocie. Dzieci wypijają każdego dnia ok. dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie i słone przegryzki. W ich diecie brakuje natomiast warzyw, owoców, ziół i innych pełnowartościowych produktów.
Wielu rodziców tłumaczy się, że nie ma czasu na komponowanie zdrowych posiłków. Urlop i wakacje to świetna okazja, by przekonać się, że zdrowe jedzenie wcale nie musi być czasochłonne. Moglibyśmy poświęcić nasze wakacje na przygotowywanie zbilansowanych potraw, a później zaadaptować taki „pilotaż” w rodzinnej diecie. Tymczasem w trakcie wakacji żywimy się jeszcze gorzej, niż w pozostałe dni roku. Tym razem trudno nam usprawiedliwić się brakiem czasu – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.
Na portalu www.aktywniepozdrowie.pl można znaleźć przykładowe, proste w przygotowaniu diety dla całej rodziny, rozpisane na 7 dni. Każdą dietę można wydrukować, zapisać w formacie pdf na dysku lub w telefonie. Do propozycji dań dołączona jest lista zakupów. Na stronie można również znaleźć przykładowe propozycje lunch-boxów, czyli małych pudełek ze zdrowymi przekąskami. Można je zabrać na plażę, basen, wycieczkę w góry, lub do pociągu.
Na stronie znajduje się także „Kalkulator Zdrowia Dziecka”. Rodzice mogą wypełnić krótką ankietę na temat dotychczasowego sposobu żywienia dzieci i otrzymać szereg informacji o ich kondycji zdrowotnej, nadwadze lub otyłości, nadwyżkach cukru i innych parametrach. Znajdą tam również rady dietetyka, teksty eksperckie i przykłady diet, które można wprowadzić do dziecięcego jadłospisu. Propozycje posiłków mają również listę składników odżywczych oraz liczbę kalorii. Przygotowano także krótki poradnik „10 zasad zdrowego żywienia na wakacjach” oraz szereg materiałów edukacyjnych w formie ulotek, pocztówek i folderów, które będą rozdawane w letnich kurortach nadmorskich.
W okresie wakacyjnym uruchomione będą telefoniczne dyżury dietetyka. W każdy wtorek, miedzy godziną 10:00, a 14:00 pod numerami telefonów (22) 532 71 94 i (22) 532 71 98 dietetycy Fundacji BOŚ będą odpowiadać na pytania wszystkich zainteresowanych.
Maskotką akcji została „Pani Marchewka”, postać z kreskówki, stworzona przez grafika i ilustratora Piotra Wyskoka. W wybranych regionalnych rozgłośniach radiowych odbędą się również konkursy edukacyjne dla najmłodszych, w których będzie można wygrać m.in. koszulki i breloczki z „Panią Marchewką”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów