Buty w lodówce, toster pełen listów, sztuczna szczęka zatopiona w akwarium czy pasta do zębów na parówce – te zaskakujące połączenia to część kampanii niemieckiej organizacji Alzheimer Forschung Initiative (AFI), od lat wspierającej badania nad chorobą Alzheimera. Ma ona na celu ukazanie problemów, z jakimi osoby cierpiące na chorobę Alzheimera zmagają się na co dzień. Większość z nas nie wie na jakie trudności narażone są dotknięte tą chorobą osoby.
Hasło kampanii „Alzheimer ist tödlich, Forschung ist nötig” (Alzheimer jest śmiertelny, badania są konieczne – polskie tłumaczenie nie oddaje jednak chwytliwego rymu widocznego w haśle niemieckim) ukazuje podstawowy problem tego typu organizacji w dzisiejszych czasach – wobec stale malejącego źródła dofinansowania ze strony państwa, pojawia się potrzeba finansowania badań naukowych z kieszeni osób prywatnych. Celem kampanii jest więc nie tylko zwrócenie uwagi społeczeństwa na tę coraz powszechniejszą chorobę, jak również uświadomienie, że wymaga ona jeszcze wielu badań.
Co ciekawe, autorkami kampanii są dwie studentki – laureatki konkursu na projekt kampanii reklamowej dla AFI. Konkurs został zorganizowany przez firmę Sappi, międzynarodowego producenta papieru. Cała nagroda (50 000 euro) została przeznaczona na realizację kampanii, dzięki czemu mogła ona zostać przeprowadzona.
W 2006 roku powstał projekt o nazwie Memory-Banner bazujący na popularnej grze w zapamiętywanie par kart. Jest to kolejna udana próba uświadomienia społeczeństwu poczucia dezorientacji i bezsilności nierozerwalnie związanych z chorobą Alzheimera. Dzięki dziecinnie prostej grze na własnej skórze można poczuć jak czuje się osoba dotknięta chorobą. Test trwa kilka sekund, natomiast wrażenie jakie pozostawia jest piorunujące.
opr. J. Hejman
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy