Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
Jesteś dziennikarzem lub twórcą internetowym? Interesują Cię tematy związane ze zdrowiem psychicznym lub często poruszasz je w swoich publikacjach? Ten webinar jest dla Ciebie!
Podczas spotkania eksperci odpowiedzą na pytanie jak pisać i mówić o młodych osobach w kryzysie psychicznym, by nie stygmatyzować. Wyjaśnią zjawiska stygmatyzacji, autostygmatyzacji i dyskryminacji oraz jakie są ich przejawy wśród dzieci i młodzieży. Coraz więcej mówi się bowiem o tym, że grupą szczególnie narażoną na wystąpienie kryzysów psychicznych są właśnie młode osoby. Webinar organizowany jest w ramach kampanii społecznej Zobacz człowieka, poświęconej stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym, przy wsparciu Fundacji eFkropka.
Wydarzenie powstało z myślą o osobach pracujących w mediach – dziennikarzach i twórcach internetowych, aktywnie współtworzących przestrzeń debaty publicznej, w której toczą się dyskusje na ważne tematy. Takim tematem jest bez wątpienia zdrowie psychiczne. Istotne jest zatem budowanie świadomości w zakresie empatycznej i pozbawionej stygmatyzacji komunikacji kierowanej do osób doświadczających kryzysu psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
W trakcie spotkania on-line zostaną poruszone zagadnienia:
– czym jest stygmatyzacja, autostygmatyzacja, dyskryminacja i jak wpływa na chorego i jego proces zdrowienia?
– jak wspierać i rozmawiać z młodymi osobami w kryzysie psychicznym?
– jakie są przejawy stygmatyzacji wśród młodzieży?
– kto jest szczególnie narażony na dotknięcie stygmatyzacją?
– jaka jest rola mediów i dziennikarzy w przeciwdziałaniu stygmatyzacji – dobre praktyki
– na co zwrócić uwagę w prowadzeniu komunikacji o zaburzeniach psychicznych z uwzględnieniem depresji i prób samobójczych (jak uniknąć efektu Wertera)
O stygmatyzacji, autostygmatyzacji, a także o tym, czego unikać oraz jakie komunikaty stosować, by nieść wsparcie opowiedzą eksperci:
– Katarzyna Chotkowska – psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym, pracująca z osobami chorującymi psychicznie oraz osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Ma doświadczenie w pracy w środowiskowych systemach wsparcia osób chorujących psychicznie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, które oferują pomoc osobom w kryzysie.
– Maciej Olbrysz – inżynier inżynierii środowiska i edukator. Opowiada o swoim życiu i doświadczeniu związanym z diagnozą schizofrenii paranoidalnej, którą otrzymał w wieku 16 lat. Certyfikowany doradca do spraw zdrowienia.
Podczas spotkania skierujemy uwagę na konkretne słowa, stwierdzenia czy kontekst, w jakim osadzamy treści związane z chorobami psychicznymi. Empatia oraz zrozumienie perspektywy osób w kryzysie psychicznym daje realny wpływ na odstygmatyzowanie komunikatów, które wybrzmiewają w opinii publicznej.
Zapisy (bezpłatne) przez formularz: https://forms.gle/3nbzokAPbfXBP4fB9
Kontakt: k.sendal@marketingspoleczny.pl
Termin: 16.11.2023, godz. 18:00
W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań.
Materiały (nagranie webinaru) zostanie udostępnione jedynie osobom zapisanym, które wezmą udział przynajmniej w połowie wydarzenia.
Więcej o kampanii na:
www.zobaczczlowieka.pl
www.facebook.com/zobaczczlowieka
www.instagram.com/zobacz_czlowieka/
Zadanie jest realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych