Zagłosuj na przyrodę i wybierz Drzewo Roku 2020
Do końca czerwca drzewa z całej Polski będą rywalizowały o tytuł Drzewa Roku w konkursie organizowanym po raz dziesiąty przez Klub Gaja. Do tegorocznej edycji plebiscytu napłynęło blisko 80 zgłoszeń, z których jury konkursowe wyłoniło 16. finalistów. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów.
W finale konkursu znalazło się sześć dębów. Trzystuletni Dąb w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jedynym ocalałym drzewem pamiętającym czasy powstania tu kirkutu. Dąb Wolności w Radomiu (woj. mazowieckie), posadzony 3 maja 1919 roku, symbolizuje zrastanie się ojczyzny z trzech zaborów. Z kolei czterystuletni Dąb z Krzętowa to najgrubsze drzewo tego gatunku w woj. łódzkim. Dąb Bolek w Lesznie (woj. wielkopolskie) swoje imię zawdzięcza inicjatywie taksówkarzy, którzy w jego pobliżu mają swój postój, a Dąb Dobrodziej z Krakowa patronuje poczynaniom ogrodników ze Społecznego Ogrodu Macierzanki. Majestatyczny trzystuletni Dąb Przewodnik we Wrocławiu, rosnący samotnie w samym sercu miejskiej zabudowy, to symbol przemijającego piękna, które kiedyś tworzył tu wraz z innymi drzewami.
Lipy reprezentuje w konkursie Lipa św. Nepomucena w Dulczy Wielkiej (woj. podkarpackie) – patronka powodzian oraz Lipa Wolności w Wodzicznej (woj. wielkopolskie) – patronka lokalnych imprez kulturalnych. Kolejnymi finalistami są dwie sosny, do tej pory stosunkowo rzadko reprezentowane. Sosna Gruba Kaśka z Nadleśnictwa Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) ma 300 lat i góruje nad całym drzewostanem, a Sosna Falenicka to naturalna rogatka Warszawy i wizytówka lokalnej przyrody, która zjednoczyła liczną społeczność, gdy groziła jej wycinka.
W finale mamy również Klona Literata w Koninie (woj. wielkopolskie), który daje cień czytelnikom pobliskiej biblioteki, a także zabytkową XIX-wieczną Aleję klonową w Złotym Potoku (woj. śląskie). Pozostali finaliści to: Kasztanowiec Antek – symbolem wsi Stradunia na Opolszczyźnie, Jodła Elżbieta w Bieszczadach (woj. podkarpackie) – trzecia pod względem grubości jodła w polskich lasach, Miłorząb w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), który od 155 lat patronuje pracownikom oświaty oraz Smutni Bracia w Sosnowcu (woj. śląskie) – dwa blisko dwustuletnie buki rosnące na Cmentarzu Wielowyznaniowym, będące swoistym symbolem zgody i kompromisu. Część z drzew nie była dotąd szerzej znana, ale teraz dzięki swoim miłośnikom i opiekunom mają szansę zaistnieć w naszej świadomości i być dla nas przykładem troski o przyrodę, historię i tradycję.
Opowieści o drzewach czytałam z zapartym tchem, znalazłam w nich miłość, wzruszenie emocje. Ludzie pisali o nich tak, jak się pisze o kimś bliskim, o przyjacielu, są gotowi w każdej chwili stanąć w ich obronie, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Najważniejszym drzewem na świecie można stać się dla człowieka nie tylko imponujący dąb, pomnik przyrody, ale też niepozorne na pierwszy rzut oka drzewo czy drzewko, jakiegoś pospolitego gatunku. I to jest piękne – opowiada dziennikarka Ewa Furtak, członkini jury konkursu Drzewo Roku.
Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazała nam wyraźnie, jak wielką wartość mają dla nas drzewa i jak trudno jest nam żyć bez kontaktu z naturą – dodaje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku. – Dlatego też zachęcam wszystkich internautów do poznawania, oglądania i oddawania głosu na najciekawsze drzewa w tegorocznym konkursie Drzewo Roku. Biorąc udział w plebiscycie możemy chociaż w ten symboliczny sposób zagłosować na przyrodę.
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie są wyróżniane drzewa najstarsze, najwyższe, czy najgrubsze, tylko najbardziej kochane, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Będzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2021 roku.
NA DRZEWO ROKU MOŻNA ZAGŁOSOWAĆ TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.10.2024
Otchłań bez dna
-
08.10.2024
Obojętność nas spala
-
07.10.2024
Miejsce zbrodni palenia
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy