Rozpoczęła się kampania społeczno – edukacyjna "Życie za życie". Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Czynili to z narażeniem życia własnego i swoich dzieci, ponieważ w Polsce za ukrywanie Żydów – lub nawet najprostsze przejawy życzliwości wobec nich – groziła kara śmierci dla całej rodziny. Instytut Pamięci Narodowej przypomina los rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, rodzinę Kowalskich z Ciepielowa, Baranków z Siedliska, których wszyscy członkowie – od najstarszych po małe dzieci – zostali z tego powodu wymordowani.
IPN chce przypomnieć społeczeństwu o warunkach okupacji eksponując postawę kilkuset tysięcy Polaków, którzy z powodów humanitarnych, lub dla chrześcijańskiej miłości bliźniego, narażali własne życie za życie Żydów – ludzi skazanych na zagładę, podlegających najokrutniejszym represjom hitlerowskiego okupanta.
Według szacunków IPN – od 300 tysięcy do miliona Polaków było w czasie okupacji niemieckiej zaangażowanych w różne formy pomocy Żydom, lub Polakom żydowskiego pochodzenia. Dzięki ich wysiłkowi udało się uratować od 40 – do 100 tysięcy osób.
Do końca roku w IPN ma zostać opublikowane wydanie polskie "Księgi Sprawiedliwych", która jest obecnie najpełniejszym zestawieniem danych ludzi, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Instytut chce także upowszechniać wiedzę o tych wydarzeniach i ludziach poprzez filmy i publikacje, które można będzie wykorzystać na przykład na lekcjach historii.
Kampania będzie realizowana we wrześniu i grudniu br. oraz w marcu 2009r. poprzez billboardy, plakaty, filmy dokumentalne oraz spoty telewizyjne poświęcone osobom, które zginęły niosąc pomoc ludności żydowskiej. Uruchomiono także stronę www.zyciezazycie.pl, na której można zapoznać się z historiami Polaków ratujących Żydów lub zamieścić własną na ten temat.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
12.05.2022
„Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci
-
11.05.2022
Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach