Modele i modelki, czyli wysocy, szczupli ludzie o regularnych rysach twarzy. Taki obraz zazwyczaj podpowiada wyobraźnia, gdy mowa o osobach uprawiających ten zawód. Jednak nie wszystkie kobiety i mężczyźni w branży wpisują się w ten kanon. Na rynku coraz lepiej radzą sobie agencje zatrudniające osoby o „nietypowym” wyglądzie. Fenomen modelingu alternatywnego polega na rosnącej potrzebie przedstawiania różnorodności. Podobnie jak w tradycyjnym wydaniu, liczą się tutaj pewne cechy cielesności, ale także duże znaczenie ma osobowość. W odróżnieniu od „zwykłych” modeli ci alternatywni rzadziej „się przebierają”, a na zdjęciach są po prostu sobą, prezentują swój własny styl i sposób bycia.
Tatuaże i piercing
Nie ma chyba na świecie dwóch identycznie wytatuowanych ciał. Tatuaże są lepsze i gorsze, niektóre mają głębokie znaczenie osobiste, a czasem to tylko efekty zbyt pochopnych decyzji. Na pewno podkreślają one indywidualizm osób je noszących i znajdują wielu fanów. Tatuowanie jest tak powszechną praktyką, zwłaszcza w USA, że nikogo chyba nie zaskakują zdjęcia wytatuowanych modeli. Szczególnie dużą popularność zyskał Zombie Boy, którego większość ciała pokryta jest rysunkiem ludzkiego szkieletu. Wystąpił on m.in. w teledysku Lady Gagi 'Born This Way’ i utorował drogę na wybiegi innym panom z „dziarami”. Modelkom z tatuażami jest jednak dużo trudniej o dobre kontrakty. Wydaje się, że projektanci nie lansują takiego sposobu podkreślania kobiecej urody. Domeną wytatuowanych modelek są więc strony takie jak słynne Suicide Girls i modeling erotyczny. Pokazywanie swoich tatuaży najczęściej oznacza pokazywanie nagości, gdyż bez zdjęcia ubrania wzorów na ciele po prostu nie widać. Podobnie sprawy mają się jeśli chodzi o kolczykowanie, zależy tu jednak czy piercing występuje na ciele wytatuowanym, co często się zdarza, czy nie oraz ile jest kolczyków i gdzie są one zlokalizowane. Tak wyglądający modele i modelki często reklamują produkty niszowe i związane z jakąś subkulturą, np. akcesoria dla motocyklistów.
Oryginalne fryzury, make-up i styl
Zielone i niebieskie włosy, dready, irokezy i imponujące brody pozwalają wyróżnić się w tłumie. Odpowiednia, czy raczej bardzo nieodpowiednia w oczach konserwatywnych odbiorców, fryzura może otworzyć drzwi do kariery w modelingu alternatywnym. Stylizacji włosów nie można jednak zmieniać zupełnie dowolnie, gdyż modele wybierani są na podstawie portfolio po kątem właśnie tej cechy. Jeśli fotograf zdecyduje się zatrudnić modelkę z różowymi dredami, a na sesji ta wybrana osoba pojawi się w krótko ostrzyżonych niebieskich włosach kontrakt może zostać zerwany. Zdarza się, że modele podpisują umowy, w których zobowiązują się do utrzymywania przez pewien czas tej samej fryzury, czy też takiej samej liczby kolczyków i tatuaży. Również upodobanie do mocnego makijażu, sztucznych rzęs, oryginalnej stylizacji paznokci i innych elementów podkreślających urodę w niecodzienny sposób jest cenione w branży. Modeling alternatywny jest też powiązany z popularyzacją stylu retro i powrotem pin up, nawiązującego w swych korzeniach do Marylin Monroe.
Wiek nie gra roli
Robiąca karierę modelka na emeryturze to nie żart! Starsi panowie też mogą z powodzeniem pozować przed obiektywem. W dobie starzejących się społeczeństw coraz więcej produktów targetowanych jest dla osób, które swoją młodość, a przynajmniej tę pierwszą, mają już za sobą. Możliwe jest więc, że takich dojrzałych modeli będzie się zatrudniać coraz chętniej. Inspiracją może być trwająca już od 70 lat kariera amerykańskiej modelki Carmen Dell’Orefice, która dzięki swojemu doświadczeniu i talentowi w wieku 82 lat wciąż pozuje i wygląda perfekcyjnie. Okazuje się, że siwe włosy oraz zmarszczki mogą być atrakcyjne i to mimo mimo panującego kultu młodości.
Duże rozmiary
O modelingu plus size wiele mówi się już od dawna. Jest to nadal aktualny temat w obliczu coraz większej liczby osób z nadwagą w krajach wysokorozwiniętych. Zrozumiałe jest, że osoby noszące duże rozmiary chciałby mieć większy wybór odzieży i akcesoriów oraz móc oglądać w katalogach i czasopismach modelki o podobnych do nich kształtach. Częstym zarzutem wobec sesji, w których biorą udział tzw. modelki plus size, jest to, że ich tak są zbyt szczupłe, tzn. różnica polega na tym ze zamiast rozmiaru 34 noszą 38-42, a cała tkanka tłuszczowa to biust i pośladki, nie reprezentują więc tak naprawdę kobiet, które rzeczywiście maja problemy z wagą. Ponadto zdjęcia modelek plus size mimo pozorów większej naturalności są zwykle mocno retuszowane, by pozbyć się mniej atrakcyjnych cech związanych z przybieraniem na wadze, takich jak cellulit, rozstępy, żylaki. Z drugiej strony, jak wiadomo nadwaga może być groźna dla zdrowia i życia. Może jest więc tak, że zdjęcia osób z nadwagą są rzadko pokazywane nie z uwagi na estetykę, lecz by uniknąć promowania tego rodzaju sylwetki w społeczeństwie?
Piękno doświadczone przez los
Niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w pracy modelki czy modela i wcale nią nie jest. Osoby poruszające się na wózkach, zmagające się z chorobami, po amputacjach kończyn i inni niepełnosprawni mają możliwość znalezienia zatrudnienia w modelingu, a pomagają w tym istniejące na rynku wyspecjalizowane agencje. Zleceniodawcy czasami nie baczą na fakt, że wybrana do sesji „twarz” należy do osoby niepełnosprawnej i fotografują ją w taki sposób, że niepełnosprawność jest niewidoczna na zdjęciach. Czasami jednak jest wręcz przeciwnie, a przykładem tego jest kariera niemieckiego modela z ortezą nogi Mario Galla, który był obecny na pokazach takich marek jak Hugo Boss, czy United Colors of Benetton, nieprzypadkowo prezentując właśnie krótkie spodenki. Jego książka „Jedną nogą w świecie mody” to inspirująca historia człowieka pokonującego przeciwności losu i oddanego swej pasji – modzie. Z kolei Sir Maejor, znany amerykański model i aktor z albinizmem przyznaje, że w dzieciństwie nie akceptował swojego wyglądu i marzył o tym by wyglądać tak jak inni. Praca w showbiznesie sprawiła jednak, że nabrał on pewności siebie i nawet polubił fakt, że wygląd zewnętrzny go wyróżnia.
Transgenderyzm
Jedną z najsłynniejszych modelek transpłciowych jest Carmen Carrera. W 2013 roku jej fani zaczęli zbierać podpisy pod petycją, aby została ona „aniołkiem” na pokazie znanej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret, jednak mimo wsparcia 45 tysięcy ludzi ostatecznie modelka nie została zaproszona do udziału w pokazie. Z kolei Andreja Pejić dzięki swej androgenicznej budowie i profesjonalizmowi chodzi na wybiegach największych projektantów prezentując zarówno modę damską i męską.
Mimo rosnącej popularności i coraz większej różnorodności, modeling alternatywny to nie mainstream, lecz wciąż branża niszowa i najprawdopodobniej to się nie zmieni. Klientami agencji zatrudniających modeli alternatywnych są najczęściej firmy oferujące produkty i usługi kierowane do wąskiej grupy odbiorców, np. związanych z subkulturami lub w niestandardowych rozmiarach. Modele alternatywni są też poszukiwani przez artystów, np. malarzy, muzyków nagrywających teledyski oaz przez organizacje pożytku publicznego do kampanii. Wciąż rzadko modele alternatywni zatrudniani są przez marki modowe, a jeśli nawet czasem się to zdarza, to raczej pojawiają się na sesjach fotograficznych, a nie na wybiegach. Tylko nielicznym udaje się zaistnieć w świecie wielkiej mody mimo swojej odmienności. Głównym medium, w którym można znaleźć efekty pracy modeli alternatywnych jest internet i niszowe czasopisma.
Kariera w tym rodzaju modelingu nie jest wcale łatwa. Z drugiej strony konkurencja i presja w „tradycyjnym” modelingu to dopiero ogromne wyzwanie. Podobno na niszowym rynku panuje zdecydowanie bardziej przyjazna atmosfera. Organizowane są nawet konkursy dla modeli i modelek alternatywnych, w których oceniane są stylizacje, a celem takich imprez nie są nagrody ale doba zabawa i możliwość wyrażenia siebie poprzez modeling. Tak jak w każdej pracy, również w modeligu alternatywnym liczy się więc talent, pasja i zaangażowanie. Poza tym trzeba też być fotogenicznym, mieć „to coś”, co wyróżnia z tłumu. Tak więc, modeling nie jest zarezerwowany tylko dla szczupłych i wysokich – modeling alternatywny daje szanse na przekucie różnych swoich cech, czasem zależnych od decyzji (jak wytatuowane ciało), czasem nie (jak niepełnosprawność), w cenny atut i daje szanse zaistnienia.
Joanna Ćwiertnia
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2023
Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie
-
04.08.2023
Porozmawiajmy szczerze o otyłości
-
12.05.2023
„Żywność w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczna”
-
03.02.2023
Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
-
16.01.2023
Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta
-
02.11.2022
Jesień na talerzu. Jak jeść zdrowo i sezonowo?