logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Opinie > Wspak wprost z ulicy
16.12.2008
Tematy: Opinie

Wspak wprost z ulicy

Your browser does not support the video tag.


Fundacja „Satoris” oraz toruńska Fundacja „Fabryka UTU” rozpoczęły wydawanie pierwszego pisma ulicznego w Warszawie, współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Specyfika tego typu pism polega na tym, że jest one dystrybuowane na ulicy przez osoby bezdomne, pozbawione stałego zatrudnienia.

Magazyn Wspak, bo o nim mowa, jest kolportowany na stołecznych ulicach przez kilkunastu sprzedawców ubranych w ciemnozielone kamizelki z logo pisma. Każdy z bezdomnych ma przy sobie również identyfikator upoważniający go do sprzedaży pisma.

Magazyn jest miesięcznikiem o tematyce społecznej. 60 stron materiału, m.in. o drukarzach działających w Solidarności w czasach PRL, ciekawie wydany, z dużą ilością zdjęć – to opis pierwszego listopadowego numeru pisma, które ukazało się w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.

Przepis na magazyn w tym formacie wydaje się być prosty. Dziennikarze skupieni w Fundacji Satoris pod kierownictwem redaktor naczelnej Barbary Kaznowskiej tworzą treść pisma. Cena Wspak wyznaczona została na 5 złotych, z czego połowa wraca do fundacji jako środki na produkcję kolejnego numeru, a połowa zostaje w kieszeni bezdomnego, który dystrybuuje magazyn. Ilość zarobionych przez niego pieniędzy zależy od wolumenu sprzedaży, jaki sam osiągnie.

Każdy bezdomny, który chce zostać sprzedawcą Wspak przechodzi szkolenie przygotowujące go do tej roli. Podstawowymi zasadami są zakaz spożywania alkoholu i kultura osobista. Pierwsze 10 sztuk czasopisma, sprzedawcy otrzymują nieodpłatnie od fundacji „na dobry początek”. Za kolejne płacą wspomniane 2.5 złotego.

Program ma na celu aktywizację osób bezdomnych mających poczucie wykluczenia społecznego. Sprzedaż czasopisma ma przywracać wiarę we własne siły i uczyć przedsiębiorczości. Osoby biorące udział w programie mają świadomość tego, że zarabiają własne pieniądze i nie muszą liczyć na jałmużnę. Z punktu widzenia nabywcy, pomaga on bezdomnym, a jednocześnie otrzymuje pełnowartościowy magazyn w cenie nieco niższej od średniej oferowanej przez wydawców komercyjnych.

Wspak jest pierwszym tego typu pismem w Warszawie, ale podobne działa od czterech lat w Poznaniu. Gazeta Uliczna powstała przy wsparciu Barbary Sadowskiej z fundacji Barka. Wydawana jest w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy, średnio raz na dwa i pół miesiąca.

Idea tego typu wydawnictw przywędrowała do Polski z Europy Zachodniej gdzie podobne magazyny powstają już od początku lat 90. ubiegłego stulecia. 57 najbardziej wpływowych pism ulicznych skupionych jest w ramach międzynarodowej organizacji INSP. Największym z nich jest brytyjskie pismo uliczne The Big Issue, stworzone przez A. Johna Birda i Gordona Roddicka przy wsparciu The Body Shop International, we wrześniu 1991 roku.

Początkowo pismo było miesięcznikiem o nakładzie 5 tys. egzemplarzy, podobnie, jaki i polski Wspak, ale już w czerwcu 1993 roku wydawany w Londynie magazyn przekształcił się w tygodnik o zasięgu krajowym z pięcioma niezależnymi wydaniami regionalnymi. Dwa lata później do życia powołano The Big Issue Foundation mającą na celu koordynowanie wszystkich działań redakcji tygodnika.

Obecnie The Big Issue jest tygodnikiem o zasięgu globalnym poza Wielką Brytanią ukazuje się w Australii, Japonii, Republice Południowej Afryki, Namibii i Kenii. Tygodniowo na całym świecie sprzedawanych jest około 180 tys. egzemplarzy pisma, dla porównania jest to wynik nieosiągalny obecnie przez żaden z polskich komercyjnych tygodników opinii. Pismu Wspak życzymy podobnego rozwoju.
Bartłomiej Piekło








03.06.2026 polecamy

Młodzież 2025. Co pokazało badanie CBOS i KCPU?


Najnowsze badanie „Młodzież 2025” Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) pokazuje, że choć młodzi ludzie rzadziej sięgają po część substancji psychoaktywnych, skala wyzwań pozostaje bardzo poważna. Rośnie znaczenie nowych zagrożeń: e-papierosów, problemowego korzystania z internetu, hazardu online, przemocy rówieśniczej i pogarszającej się kondycji psychicznej młodzieży. Młodzi Polacy rzadziej piją alkohol, mniej palą tradycyjne papierosy i coraz rzadziej sięgają po narkotyki. Nie oznacza to jednak, że problemy związane z zachowaniami ryzykownymi tracą na znaczeniu. Najnowsza edycja badania „Młodzież 2025”, realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pokazuje raczej zmianę ich...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: slider

zobacz także


  • 15.09.2023Opinie

    Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie

  • 04.08.2023Opinie

    Porozmawiajmy szczerze o otyłości

  • 12.05.2023Opinie

    „Żywność w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczna”

  • 03.02.2023Opinie

    Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?

  • 16.01.2023Opinie

    Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta

  • 02.11.2022Opinie

    Jesień na talerzu. Jak jeść zdrowo i sezonowo?

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek