Po raz siedemnasty grupa osób niepełnosprawnych, przy wsparciu wolontariuszy, rusza na górski szczyt. Celem wyprawy, która odbędzie się 6 lipca, będzie Śnieżka. To jeden z etapów projektu „Razem na szczyty”, objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, który obejmuje zdobycie aż 28 polskich szczytów – Korony Gór Polski. Po raz pierwszy w tego typu wyprawie wezmą udział osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
W wyprawie na Śnieżkę bierze udział 13 osób niepełnosprawnych. Większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich. Jedną z uczestniczek wyprawy jest Martynka Karbowska – dziesięciolatka z Brodnicy koło Torunia, która urodziła się bez obu nóg. Dziewczynka wyrosła już ze starych protez i ma problemy z poruszaniem się, a koszt nowych protez to 8 tysięcy euro. Aby pomóc Martynce, pod koniec maja Fundacja Jaśka Meli i Polskie Stowarzyszenie Edukacyjne w Dublinie zorganizowało wyprawę do Wicklow National Park w Irlandii. Wtedy udało się zebrać tylko część potrzebnej kwoty. Pod adresem pozahoryzonty.pl znajduje się numer konta, na który można przekazywać wsparcie dla Martyny.
W wyprawie pomagać będzie kilkudziesięciu wolontariuszy – łącznie szczyt zdobywać będzie 60 osób. Wolontariuszami będą bliscy osób niepełnosprawnych oraz wolontariusze HOPE z firmy NUTRICIA. Do ich obowiązków będzie należało prowadzenie wózków, transport uczestników wyciągiem krzesełkowym oraz niesienie bagaży.
Wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy to jeden z 24 wyjazdów realizowanych w ramach projektu „Razem na szczyty” objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. To niemal trzyletni program, w ramach którego osoby niepełnosprawne ruchowo i sensorycznie zdobywają najwyższe szczyty pasm górskich. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej razemnaszczyty.pl.
Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty wielopłaszczyznowo pomaga osobom po wypadkach, które czekają na protezy oraz potrzebują wsparcia psychologicznego i prawnego. Założycielem Fundacji jest Jan Mela – pierwszy niepełnosprawny, który zdobył oba Bieguny Polarne.
Wolontariusze HOPE to program zaangażowania społecznego pracowników firmy NUTRICIA na rzecz lokalnych społeczności, realizowany od 2010 roku. HOPE to skrót od angielskich nazw wartości: Humanizm, Otwartość, Bliskość, Entuzjazm. W ramach programu każdy pracownik może zgłosić dowolną organizację ze swojego najbliższego otoczenia, a następnie zaplanować działania na jej rzecz oraz zainspirować do pracy koleżanki i kolegów z firmy. W dotychczasowych dwóch edycjach akcji wolontariusze zrealizowali 42 projekty.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.05.2023
Stare zwierzęta hodowlane
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023
-
19.05.2023
Rusza kolejna edycja kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
-
11.05.2023
Koniec „charytatywnych nakrętek”
-
21.04.2023
Jak nie zmarnować szansy na Effie
-
17.04.2023
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki” opublikowany