Kampania społeczna "Pozwól sobie pomóc", zachęcająca do wpisywania do powszechnie używanych telefonów komórkowych uniwersalnego kodu ICE, a przy nim numeru telefonu osoby, z którą należy kontaktować się w razie wypadku, ruszyła 21 lutego w Radomiu.
ICE to skrót z języka angielskiego "In Case of Emergency" oznaczający "w nagłym wypadku". Na pomysł jego wprowadzenia wpadli ratownicy włoscy. Obecnie znany jest on pracownikom służb ratunkowych prawie na całym świecie.
W Radomiu z inicjatywą zorganizowania tego rodzaju kampanii społecznej wystąpili strażacy, a potem dołączyli do nich także policjanci, ratownicy medyczni, władze samorządowe oraz Fundacja Edukacja i Technika Ratownictwa, która sfinansuje akcję.
Paweł Frysztak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, powiedział, że organizatorzy kampanii chcą przez swe działania zachęcać wszystkich, by wzorem innych Europejczyków, wpisywali w swoje telefony skrót ICE, a przy nim opis np. "mama" czy "żona", i numer telefonu do osoby, którą ratownicy w pierwszej kolejności mają powiadomić w razie wypadku.
Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. Często dla uratowania życia, niezbędny staje się kontakt z krewnym lub inną osobą, która może udzielić informacji dotyczących przewlekłych chorób, przyjmowanych leków lub alergii rannego. Wiedza ta może w znaczący sposób wpłynąć na sposób udzielanej pomocy.
Procedura odnajdywania bliskich jest czasochłonna, ponieważ poszkodowani nierzadko nie posiadają przy sobie żadnych dowodów tożsamości. Coraz więcej osób ma telefon komórkowy, a zatem umieszczenie w swoim telefonie numeru do osoby, z którą można się skontaktować w razie wypadku jest sposobem bardzo prostym i skutecznym.
Kampanii w Radomiu towarzyszą billboardy, które pojawiły się przy głównych drogach dojazdowych do miasta. Przygotowano także plakaty i ulotki, które trafią do szkół, obiektów użyteczności publicznej, supermarketów, autobusów komunikacji miejskiej. Akcja potrwa do końca marca.
Prezes Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa Janusz Jędrzejczyk zaznaczył, że jeśli pilotażowa kampania w Radomiu się powiedzie to zostanie ona rozszerzona na całe Mazowsze, a następnie obejmie cały kraj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
26.11.2024
Jak Polacy piją kawę?
-
26.11.2024
Natychmiast
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków