UPC Polska oraz Insafe powołany przez Komisję Europejską i działający na rzecz bezpieczeństwa w Internecie wydali przewodnik „Bezpieczeństwo w sieci – elementarz dla całej rodziny”. Publikacja jest przeznaczona dla rodziców oraz dzieci i ma za zadanie pomóc im we wspólnym przygotowaniu się do korzystania z Internetu. Elementarz został opublikowany w 11 językach. Jego premiera miała miejsce 12 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu.
Internet to możliwości, ale także zagrożenia, na które narażeni są nieświadomi użytkownicy. Z Internetu korzystają także coraz młodsze dzieci. Rodzice nieświadomi konsekwencji, jakie niesie nieumiejętne korzystanie z sieci, często nie kontrolują sposobu spędzania czasu przy komputerze przez dzieci.
Jak pokazują badania, co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7-14 lat. W Internecie szuka przede wszystkim gier on-line i na stronach im poświęconych spędza najwięcej czasu (70% użytkowników wg badań firmy Gemius SA z 2007 roku). Poszukując rozrywki, młody internauta często trafia mimowolnie na nieodpowiednie dla jego wieku lub niebezpieczne treści. Zwykle są to materiały o charakterze erotycznym lub pornograficznym – kontakt z nimi deklaruje 71% badanych. Ponad połowa młodych użytkowników Internetu twierdzi, że napotyka w Internecie treści przedstawiające brutalne sceny przemocy.
Aż 64 % młodzieży (12-17 lat) zawiera znajomości w Internecie, a 45 % z nich spotkało się z osobami zapoznanymi w ten sposób świecie realnym. Młodzi internauci nie widzą niebezpieczeństw z tym związanych – tylko 15% z nich, poinformowało o tym swojego rodzica.
Elementarz tłumaczy m.in czym jest cyberprzemoc, podaje jej przykłady i sposoby ochrony dzieci. Znajdują się w nim ćwiczenia i testy, które dzieci mogą rozwiązywać razem z rodzicami. Rodzice i dzieci znajdą w przewodniku przydatne adresy internetowe i telefoniczne, pod którymi można zasięgnąć porady.
Strona edukacyjna: www.upclive.pl/dzieci
UPC jest także partnerem kampanii społecznej „Stop Cyberprzemocy”, mającej na celu walkę z problemem przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu.
Opis kampanii: Przemoc przez telefon
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy