„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania trwająca od 26 do 30 marca 2012 r., która jest organizowana w ponad 50 krajach, a jej celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet. Kampania jest organizowana w Polsce po raz drugi. Podobnie jak w ubiegłym roku, UPC zostało europejskim partnerem wydarzenia udostępniając Pracownie Internetowe UPC. Rok 2012 jest Rokiem Aktywnego Starzenia i Solidarności Międzypokoleniowej, dlatego w Polsce tematem przewodnim jest aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa. W Polsce kampanię poparł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, który w przesłaniu do uczestników Tygodnia z Internetem, podczas jego inauguracji zachęcał do upowszechniania internetu również wśród starszych pokoleń.
Jak wskazują badania osoby starsze nie mają motywacji i umiejętności, aby korzystać z Internetu, przez co de facto są wykluczone społecznie. W Polsce ponad 9 mln osób po 50-tym roku życia jest wykluczona cyfrowo. Natomiast jakość życia osób, które w dojrzałym wieku poznały możliwości, jakie daje internet, wyraźnie się poprawia. UPC od wielu lat realizuje działania na rzecz włączenia wszystkich pokoleń do internetu.
Spotkania w bibliotekach, szkołach i pracowniach zostaną poprowadzone wg specjalnie przygotowanych scenariuszy:
- „Zasadź drzewo w Internecie” to spotkanie polegające na stworzeniu drzewa genealogicznego rodziny za pomocą narzędzi internetowych.
- „W 80 minut dookoła świata” to wirtualna podróż po wielu kontynentach.
- „Rozgrzewka przed EURO 2012” to turniej wiedzy o piłce nożnej wykorzystujący zasoby internetowe.
Akcji „Tydzień z Internetem” towarzyszy także konkurs „Co trzy głowy to nie jedna!”, dla instytucji, które włączą się w kampanię. Zadanie będzie polegać na przygotowaniu multimedialnej relacji ze spotkania. Do konkursu będzie można zgłosić się między 31 marca a 30 kwietnia. Przewidziane są nagrody: dla instytucji, uczestników spotkań i wolontariuszy, ufundowane przez firmy UPC Polska i Microsoft.
Patronem „Tygodnia z Internetem” jest Koalicja „Dojrz@łość w sieci”, powołana przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, działająca na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z Internetu.
Koordynatorem polskiej edycji jest ponownie Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a Związek Harcerstwa Polskiego mobilizuje harcerzy do włączenia się w kampanię w roli wolontariuszy.
Więcej informacji o „Tygodniu z Internetem”: www.biblioteki.org
zobacz także
-
07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
„Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach
-
08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami
-
12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

