Uniwersytet Warszawski opracował antydyskryminacyjny poradnik językowy
„Język nie jest przezroczysty. Można niechcący kogoś obrazić lub wywołać niepotrzebne napięcie, używając słów, które uważamy za neutralne. Decydująca jest tu wrażliwość odbiorcy”. To fragment preambuły do rekomendacji dotyczących języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim. UW właśnie opublikował specjalny, antydyskryminacyjny poradnik językowy.
Autorami rekomendacji dotyczących języka niedyskryminującego są prof. Mirosław Bańko – dyrektor Instytutu Języka Polskiego UW, prof. Jadwiga Linde-Usiekniewicz – kierownik Zakładu Językoznawstwa Ogólnego i Wschodnioazjatyckiego na Wydziale Polonistyki UW oraz prof. Marek Łaziński – członek Rady Języka Polskiego PAN, językoznawca specjalizujący się m.in. w gramatyce opisowej języka polskiego.
Co prawda rekomendacje zostały opracowane z myślą o społeczności uniwersyteckiej, ale z powodzeniem można je stosować także poza murami uczelni i w każdej życiowej sytuacji. Wprowadzenie do poradnika językowego znajduje się na stronie https://www.uw.edu.pl/poradnik-jezykowy/, natomiast szczegółowy dokument zawierający rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego można przeczytać, bądź pobrać TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
30.09.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
30.09.2024
Po prostu się rusz!
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?