To nie są animacje dla małych dzieci
Ogromne usta Hailey żują gumę. Po chwili dziewczyna wyciąga z nich ząb z korzeniem. Opowiada rzeczowo o tym, co wydarzyło się w jej życiu, odkąd skończyła 15 lat i zaczęła brać metaamfetaminę.
Historie Hailey i innych nastolatków uzależnionych od narkotyku wykorzystano w antynarkotykowej kampanii „Ask Methproject.org” („Zapytaj Methproject.org”), realizowanej w Stanach Zjednoczonych. Hailey, Oriah, Kara, Rochelle, Bernadette i Ashley mówią o swoich przeżyciach, a ich słowa zilustrowane są krótkimi, około-minutowymi animacjami przedstawiającymi zachowania i stany spowodowane zażywaniem metaamfetaminy. Autorami rysunków są pracownicy londyńskiego Studia Aka.
Kampania adresowana jest do młodych ludzi. Rozedrgana kreska, zaledwie kilka kolorów i mroczne, surrealistyczne sceny to środki, które sugestywnie obrazują stan, jaki może wywołać metaamfetamina. Autorzy nie stronią od naturalistycznego obrazowania tego co dzieje się z uzależnioną osobą. Wypadanie zębów, włosy wychodzące całymi garściami, palpitacje serca, agresja, zwidy, rozdrapywanie skóry – zabiegi graficzne dobrze oddają konsekwencje brania narkotyku. Narkotykowe stany przypominają koszmarne wizje. Animacja, kojarzona często z bajkami dla dzieci, w tym wypadku jest skutecznym narzędziem obrazowania problemu społecznego.
Każdy ze spotów kończą plansze z hasłem kampanii: „What do you know about meth? Ask methproject.org” („ Co Ty wiesz o metaamfetaminie? Zapytaj methproject.org”).
Celem „Ask Methproject.org” jest przeciwdziałanie zażywaniu metaamfetaminy. Akcja trwa od 2005 roku, jej ostatnia odsłona rozpoczęłą się w listopadzie 2011 naturalistycznymi spotami w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Równolegle wyemitowano złagodzoną przez animację tę odsłonę. Ma ona charakter informacyjny i skierowana jest przede wszystkim do nastolatków. Centralnym punktem kampanii jest strona internetowa, do której odsyłają wszystkie kreacje (grafiki, animacje, spoty TV). Autorzy skupiają się na zwiększaniu świadomości odbiorców, podają wiele medycznych faktów dotyczących metaamfetaminy i tego jak wpływa na organizm i zachowanie osoby uzależnionej. Edukacja odbywa się w angażujący odbiorcę sposób poprzez interaktywne aplikacje na stronie projektu.
A. Kolasa
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka