Firma Teva Pharmaceuticals przygotowała program edukacyjny „Zdrowy dialog”, w którym zwraca uwagę na problemy oraz podpowiada rozwiązania w problemach komunikacyjnych lekarz-pacjent. Program ma być odpowiedzią na niestosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych.
Lekceważenie leczenia schorzeń przewlekłych i bezobjawowych, nie stosowanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami, przerywanie lub modyfikowanie terapii, unikanie badań i wizyt kontrolnych itp. powoduje zwiększanie wydatków na leczenie, marnowanie leków, zwiększanie liczby hospitalizacji oraz spadek efektywności pracy lekarzy. Z przeprowadzonych w zeszłym roku na zlecenie Teva badań wynika, że lekarze mają potrzebę doskonalenia praktycznych umiejętności w zakresie komunikacji z pacjentem.
Z pomocą ekspertów: prof. dr. hab. Przemysława Kardasa (ekspert compliance, Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i mgr Marioli Kosowicz (psychoonkologia, Kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie) oraz we współpracy z Teatrem IMKA stworzono zestaw scenek filmowych i platformę edukacyjną www.zdrowydialog.pl. Korzystając z pomocy aktorów i konwencji teatralnej odgrywane są sytuacje relacji lekarz-pacjent. Są ono nieco przejaskrawione i koncentrują się na aspektach komunikacyjnych. W ten sposób podjęto próbę pokazania, dobrych – zdaniem praktyków – rozwiązań i najczęściej występujących błędów komunikacyjnych. Każda przykładowa scena jest przedstawiona w konwencji dwóch wersji: „nie do naśladowania” i w wersji „sugerowanej”. Filmy opatrzone są wstępem i komentarzami ekspertów.
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i komfortu pracy lekarza, poprzez zwiększenie efektywności komunikacji z pacjentem oraz uświadomienie mechanizmów działania we wzajemnych relacjach, służące podkreśleniu wagi komunikacji w efektywnym leczeniu. W dalszej perspektywie doprowadzenie do poprawy postaw lekarzy a w konsekwencji lepszego stosowanie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów i obopólnego zadowolenia z prowadzonej terapii (w przypadku lekarza poprawy satysfakcji zawodowej).
Dostęp do filmów będzie możliwy po otrzymaniu kodu do logowania. Po zalogowaniu będzie je można obejrzeć dowolną liczbę razy a dodatkowo wykonać test i otrzymać, po jego poprawnym wykonaniu, punkty edukacyjne oraz certyfikat. Jest to pilotaż programu edukacyjnego o szerszym zasięgu, który w zamyśle ma objąć wszystkich lekarzy pracujących z pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. W kolejnych odsłonach przewidziane są również działania dla pacjentów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO