Sześć tysięcy kobiet bez łechtaczek
Nagie kobiety z kamienia – zimne posągi – leżą bezradne w objęciach swoich mężczyzn. Ofiary praktyki zwanej obrzezaniem kobiet są bohaterkami kreacji kampanii „Over 6000 women“.
Klitoridektomia polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, czasem także warg sromowych. Wykonywane jest ze względów religijnych lub estetycznych wśród niektórych ludów afrykańskich. Prowadzi nie tylko do oziębłości seksualnej, ale także do wielu komplikacji psychologicznych i zdrowotnych. Jak informuje hasło kampanii: „Every day over 6.000 women all over the world are condemned to feel nothing.“ (Codziennie ponad 6 tysięcy kobiet na całym świecie zmusza się do tego by nic nie czuły).
Nadawcą kamapnii jest fundacja Kirira, organizacja mająca na celu nie tylko opiekę nad kobietami i dziećmi w krajach rozwijających się, ale także walkę z procederem obrzezania kobiet.
Hiszpańska kampania krytykowana jest z dwóch powodow. Po pierwsze, w tradycyjnych, religijnych społecznościach argument „braku przyjemności seksualnej kobiety“ nie jest dostatecznie mocny. Po drugie, przedstawianie okaleczonej kobiety jako posągu jest rodzajem dehumaniacji i za daleko posuniętą alegorią. – To ciągle kobiety, ludzie, którzy mimo wszystko coś czują, myślą i widzą, nawet jeśli nie mają łechtaczki – oburzają się krytycy.
Paulina Wajszczak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
26.01.2023
Zrób coś za nic. Zostań dawcą szpiku
-
17.01.2023
Dbaj o siebie
-
16.01.2023
Bolt przedłuża współpracę z Feminoteką
-
13.01.2023
Jak reagują polskie gwiazdy na nagrania z ferm futrzarskich?
-
12.01.2023
(Nie) witaj szkoło!
-
11.01.2023
Gołąbek pokoju