Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową w IKEA
21 marca, w Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ruszyła druga edycja programu stażowego „Liczą się umiejętności”, organizowanego przez IKEA Retail w Polsce.
Uprzedzenia, dyskryminacja i wykluczenie społeczne z powodu koloru skóry, narodowości lub pochodzenia etnicznego przekładają się często na nierówny dostęp do rynku pracy. Szczególnie osoby uchodźcze mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia ze względu na barierę językową, stereotypy oraz nieznajomość lokalnego rynku pracy, pomimo tego, że posiadają odpowiednie umiejętności, doświadczenie zawodowe i motywację. Jednocześnie aktywność zawodowa jest im potrzebna do zachowania niezależności finansowej, a przede wszystkim do rozwoju w zgodzie ze swoimi kwalifikacjami.
By przeciwdziałać temu zjawisku, IKEA Retail rozpoczęła – wraz z partnerem, Fundacją Ocalenie – globalny program stażowy „Liczą się umiejętności”. W marcu bieżącego roku ruszyła jego druga edycja. W wyniku rekrutacji do programu zaproszono 46 stażystów i stażystek z 6 różnych krajów: Afganistanu, Białorusi, Czeczeni, Sierra Leone, Turkmenistanu oraz Ukrainy. W nowej odsłonie stażu IKEA rozszerzyła swoją inicjatywę do pięciu sklepów w Polsce – w Gdańsku, podwarszawskich Jankach, Krakowie, Łodzi i na warszawskim Targówku. Załogi sklepów w Warszawie i Łodzi wspiera Fundacja Ocalenie. Do inicjatywy włączyły się kolejne lokalne organizacje partnerskie. W Gdańsku jest to Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, natomiast w Krakowie Internationaler Bund Polska oraz Salam Lab.
Wspieramy osoby uchodźcze od prawie 23 lat i wiemy, że odnalezienie swojego miejsca na polskim rynku pracy bywa dla nich ogromnym wyzwaniem – mówi Piotr Bystrianin, prezes Fundacji Ocalenie. – Kiedy wraz z IKEA rozpoczynaliśmy pilotaż programu stażowego, nie wiedzieliśmy jak bardzo odmieni on życie jego uczestniczek i uczestników. Podczas półrocznych płatnych staży osoby będą pracowały w sklepach IKEA oraz brały udział w intensywnym kursie języka polskiego. Fundacje partnerskie wsparły również sklepy w procesie rekrutacji, a następnie objęły stażystów i stażystki opieką mentorską, prawną oraz psychologiczną.
W ramach programu zostało zapewnione wszystkim uczestnikom wsparcie językowe, prawne i psychologiczne i to właśnie kompleksowość tej oferty jest najmocniejszą stroną tego programu – dodaje Maria Wojtacha, prezeska Internationaler Bund Polska. – Na każdym etapie uczestnik może liczyć, iż uzyska fachową pomoc, bo wszystkim nam zależy na tym, aby nowi pracownicy czuli się w IKEA jak u siebie.
W większości sklepów, wraz z Fundacją Ocalenie, IKEA przeprowadziła dla obecnych pracowników i pracowniczek warsztaty przygotowujące do współpracy z osobami z doświadczeniem uchodźczym. Rozpoczęto również szkolenia na temat nieuświadomionych uprzedzeń (ang. unconcious bias), a także zmodyfikowano warsztaty dla osób rozpoczynających pracę w IKEA, uwzględniając podejście oparte na otwartości i wspieraniu idei różnorodności narodowościowej i etnicznej. To sprawia, że firma jest lepiej przygotowana na efektywne włączanie kolejnych osób z doświadczeniem uchodźczym. Podejmowane przez IKEA działania są doceniane przez pracowników, którzy bardzo pozytywnie ocenili inicjatywę programów stażowych w wewnętrznej ankiecie zadowolenia. We wspomnianej ankiecie w sklepie IKEA na Targówku odnotowano wzrost poczucia wspólnoty o 8 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku.
Aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem, jak budować włączające miejsca pracy, IKEA zaprasza do udziału w „okrągłych stołach” przedstawicieli sektora biznesowego, samorządowego oraz organizacji pozarządowych. Podczas tych spotkań uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie tworzenia włączającego rynku pracy, który jest otwarty dla uchodźców i uchodźczyń – mówi Ewa Baturo, liderka projektu ds. zatrudniania osób z doświadczeniem uchodźczym w IKEA Retail. – Zapraszamy do dołączenia do naszego grona i do wspólnych rozmów. Budowanie włączających miejsc pracy jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykładzie IKEA wiemy, że różnorodne zespoły sprawiają, iż klienci lepiej się u nas czują, a pracownicy mogą rozwijać swoje umiejętności, doceniając odmienną perspektywę i doświadczenie innych osób.
Zebrane podczas spotkań pomysły i przemyślenia będą podstawą do przygotowania „inspirownika”, czyli zbioru inspiracji, jak włączać osoby z doświadczeniem uchodźczym i wspierać ich zatrudnienie. Najbliższe spotkanie okrągłego stołu, tym razem skierowane do sektora biznesowego, odbędzie się 28 marca. IKEA zaprasza chętnych przedsiębiorców do kontaktu z Biurem Prasowym IKEA Retail pod adresem: ikea6.prpl@ikea.com.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
02.10.2024
Pomarańcza