Rozpoczęła się V edycja programu „Śniadanie Daje Moc„, realizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia – koalicję firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka. Jego celem jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród nich.
W listopadzie 2014 roku uczniowie klas 0-3 klas szkół podstawowych z całej Polsce po raz pierwszy próbowali pobić Rekord Guinnessa w organizacji największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. Komisja Rekordu Guinnessa uznała, że tym razem polskim szkołom nie udało się jeszcze pobić rekordu. W nowym roku szkolnym podjęta zostanie kolejna próba.
W ubiegłym roku do programu Śniadanie Daje Moc przyłączyło się ponad 7000 szkół podstawowych. Do nowej edycji szkoły podstawowe mogą zgłaszać się od 1 września br. Aby przyłączyć się do programu i korzystać z materiałów dydaktycznych, brać udział w wydarzeniach takich jak bicie Rekordu Guinnessa oraz w konkursach z nagrodami, należy zarejestrować szkołę i klasę na stronie www.sniadaniedajemoc.pl.
Ogólnopolska próba pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania odbędzie się 6. listopada br. w Dniu Śniadanie Daje Moc. O godzinie 10.00 we wszystkich zgłoszonych szkołach uczniowie przy wsparciu nauczycieli i rodziców przygotują potrawy śniadaniowe zgodnie ze scenariuszem lekcji gotowania. Placówki oświatowe, które zgłoszą się do 15 września br., będą mogły wziąć udział w Rywalizacji o Grant i wygrać nagrodę pieniężną, którą wykorzystają na dofinansowanie wydarzenia.
Z raportu z badań przeprowadzonych na potrzeby programu wynika, że 56% nauczycieli biorących udział w programie zauważyło pozytywną zmianę w postawie rodziców wobec prawidłowego żywienia dzieci, podczas gdy w pozostałych klasach 32% miało takie obserwacje. Ponadto według badania w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc wzrósł odsetek uczniów przynoszących do szkoły śniadanie, a w niemal połowie klas zaangażowanych w program pedagodzy zauważyli wzrost jakości jedzenia zabieranego przez dzieci do szkoły, podczas gdy wśród dzieci nieuczestniczących poprawa nastąpiła w 33% klas. Nadal kanapki to podstawa drugich śniadań uczniów (96%). Jednak w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc posiłki są lepszej jakości niż w pozostałych klasach oraz częściej pojawiają się produkty mleczne, dzieci biorące udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce i warzywa (76% uczestników) a rzadziej mało wartościowe drożdżówki i pączki (tylko 33%). Ponadto nauczyciele zauważyli, że niemal we wszystkich klasach uczestniczących w programie, dzieci zadają pytania dotyczące przygotowywania zdrowych posiłków.
Ambasadorką piątej edycji programu Śniadanie Daje Moc została Paulina Smaszcz-Kurzajewska, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Do grona osób wpierających program dołączyły również autorka bloga rodzicielskiego Mama Bloguje oraz autorki blogów kulinarnych Marta-Gotuje i Ósmy kolor tęczy. Blogerki przygotowują przepisy śniadaniowe oraz wspólnie z programem Śniadanie Daje Moc będę zachęcać swoich czytelników do zdrowego odżywiania.
zobacz także
-
07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
„Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach
-
08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami
-
12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

