Rząd norweski wprowadził od 1 stycznia 2008 roku nakaz skierowany do firm, by w składzie ich zarządów panowała równowaga ilości kobiet i mężczyzn.
Norwegia przoduje w świecie – i bez tego nakazu – w równości płci zajmującej stanowiska we władzach przedsiębiorstw. Zapowiedziała w 2003 roku, i zapowiedzi dotrzymała, opublikowanie w 2008 roku listy firm norweskich, z wyszczególnionym składem zarządów pod względem płci. Prawie każda firma do dziś, od czasu tego obwieszczenia, wprowadziła już kobiety do swojego zarządu. Rząd uznaje to za swój sukces.
W opublikowanej liście firm prawie 38% członków zarządów stanowią kobiety. W Szwecji, drugiej po Norwegii, ten odsetek wynosi 20%. To dużo ponad średnią europejską, czyli 8%.
Taka rządowa ingerencja budzi pewien niepokój, także w samej Norwegii. Pojawiają się głosy, że to właściciel firmy powinien decydować o składzie zarządu, a nie państwo. Jeśli zatrudnia kobiety to raczej za ich kompetencje, a nie za płeć. Z drugiej strony badania pokazują, że młode, świetnie wykształcone kobiety, przyjęte do zarządów w ciągu ostatnich 5lat, mają znakomite kompetencje i oceniając całościowo zarządy firm – poziom ich profesjonalizmu podniósł się zauważalnie.
Źr: BBC
zobacz także
-
07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
„Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach
-
08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami
-
12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

